Zpravodajství

Brno hostí 16 prezidentů

Brno zažívá grandiózní prezidentské manévry. Sezkávají se zde hlavy států střední a východní Evropy. Hostitelem je český prezidentský pár. Václav Klaus s chotí Livií večer se svými hosty povečeří. Další prezidenti do moravské metropole přijedou také v pátek ráno.

Oficiální program summitu, kterého se účastní představitelé 16 zemí, začne v pátek. Na centrálním náměstí Svobody bude od 08:00 program pro veřejnost, od 10:00 začnou státníci přicházet spolu s manželkami od kostela svatého Jakuba.

Na náměstí Svobody je uvítá český prezidentský pár. Čestnou stráž budou držet vojáci a příslušníci hradní stáže.

Přesné načasování protokolárního přijetí dolaďovali organizátoři dnes ráno. Vojáci vytvořili koridor, jímž od jakubského chrámu přicházely na náměstí "prezidentské páry".

Zkoušelo se nanečisto

Moderátor na podiu četl jejich jména, na náměstí Svobody je vítala Livie Klausová, primátor Brna Roman Onderka a hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. "Prezidenty" a jejich chotě ovšem při generálce hráli zaměstnanci protokolu.

Odpoledne mohli lidé potkat v Brně českého prezidenta Václava Klause. V knihkupectví Šedivý na Masarykově ulici v centru podepisoval svoji knihu Modrá, nikoli zelená planeta.

Když ji křtil v Praze, čekali na něj aktivisté z ekologické organizace Greenpeace. V Brně se nic podobného neopakovalo.

Pořadatelé očekávají, že pátečnímu přijetí prezidentů na náměstí Svobody budou přihlížet tisíce lidí. V přilehlých ulicích budou proto instalovány dvě velkoplošné obrazovky, které budou dění z podia přenášet.

Summit prezidentů brněnští pořadatelé srovnávají s návštěvou anglické královny Alžběty II., která město navštívila v roce 1996. Dominikánské náměstí, odkud tehdy lidem mávala z balkonu radnice, bylo plné lidí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz