Zpravodajství

Válka v ODS kvůli reformě. Tlustý staví vojsko?

Válka v ODS kvůli reformě. Tlustý staví vojsko?
Zdroj: TV Nova

Poté, co vláda včera schválila kontroverzní reformu financí, rozpoutala se v ODS naplno zákulisní válka. K Vlastimilu Tlustému se přidávají další poslanci, kterým se takzvaný batoh vládních opatření, jak reformu nazývá premiér Topolánek, nelíbí. Někteří dokonce hrozí, že pro ni ruku nezvednou. To by mohlo vládě s křehkou většinou zlomit vaz.

Vláda reformní balík zákonů, schválila ve středu. Pokud jej ale chce prosadit ve sněmovně, musí se zřejmě připravit na složité vyjednávání a některé kompromisy.

"...až co řekne Tlustý"

"Pokud by Tlustý vyhodnotil, že nebyl udělán žádný kompromis a jeho stanovisko by bylo negativní, tak samozřejmě já, co jsem slíbil dodržím, a budu hlasovat spolu s ním, to znamená proti vládnímu balíku," řekl poslanec ODS Jan Klas. Zároveň ale zdůraznil, že dohoda není nemožná a stále v ní doufá.

Vláda podle Klase kritikům reformy vyšla vstříc tím, že hlasování o reformním balíku nebude přímo spojovat s rozhodnutím o osudu kabinetu. Podle premiéra Mirka Topolánka ale vláda v případě neúspěchu reformních zákonů padne, protože nebude schopna sestavit rozpočet tak, jak má v koaliční smlouvě.

Reformou to prý raději nenazývat

Dalším vstřícným gestem je podle Klase to, že vláda již své návrhy příliš nenazývá "reformou", ale spíše nutnými rozpočtovými opatřeními.

"Teď visí ve vzduchu, zda z toho vládního baťohu bude vyjmut zákon o daních, nebo že vláda bude ještě diskutovat s Tlustým o jeho návrzích," řekl Klas. Rozpory se podle něj týkají především počtu daňově odečitatelných položek.

Tlustý je ale prý v této věci připraven k ústupkům. "Pokud by premiér byl schopen tohoto kompromisu, tak kolega Tlustý naznačil, že hlasovat pro reformu by pro něj nebylo nic až tak nemožného," řekl Klas.

Poslanec ODS Petr Pleva dnes novinářům řekl, že si nejprve musí podrobně přečíst znění zákonů, které vláda v jednom balíků posílá do parlamentu. "Rozhodnu se i podle případných pozměňovacích návrhů," řekl. Míní, že racionální je i část požadavků, které vznesl Tlustý. Na dotaz novinářů Pleva dodal, že neví nic o údajném seznamu devíti poslanců ODS, kteří prý odmítají reformu podpořit.

Změny ve vládním návrhu požaduje nejen Tlustý ale i další ekonomický expert ODS Michal Doktor. Podobně jako Tlustý trvá na rovnosti zdanění příjmů fyzických a právnických osob.

"To je tak krystalicky čistý požadavek z oblasti daňové teorie, že ani nechápu, jak se mu někdo může bránit," řekl. O tom, zda reformní balík podpoří se prý rozhodne až podle toho, jak vláda k jeho návrhům přistoupí.

Všichni ještě chtějí jednat

"Jsem ochoten jednat a nabízím konstruktivní pozměňující návrhy, očekávám ale, že se mnou vláda bude otevřeně a férově jednat. Nebude-li tak se má pozice výrazně ztíží," řekl.

S podporou vládní verze reformy váhá podle informací médií i několik dalších poslanců ODS. Vážné výhrady mají i někteří lidovci. Topolánek ale věří, že všichni koaliční poslanci nakonec pro návrh ruku zvednou.

"Bylo by podivné, kdyby s kompromisem tří stran souhlasili úplně všichni. Já sám mohu mít řadu výhrad k některým řešením, které v tom materiálu jsou. Nepochybuji o tom, že se koaliční poslanci nakonec dohodnou a tuto reformu podpoří. Nevidím žádnou další možnost," řekl dnes novinářům v Hradci Králové.

Sněmovna se souborem reformních zákonů začne zabývat začátkem června. Definitivně o ní rozhodne zřejmě ve druhé polovině července.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz