Zpravodajství

Válka v ODS kvůli reformě. Tlustý staví vojsko?

Válka v ODS kvůli reformě. Tlustý staví vojsko?
Zdroj: TV Nova

Poté, co vláda včera schválila kontroverzní reformu financí, rozpoutala se v ODS naplno zákulisní válka. K Vlastimilu Tlustému se přidávají další poslanci, kterým se takzvaný batoh vládních opatření, jak reformu nazývá premiér Topolánek, nelíbí. Někteří dokonce hrozí, že pro ni ruku nezvednou. To by mohlo vládě s křehkou většinou zlomit vaz.

Vláda reformní balík zákonů, schválila ve středu. Pokud jej ale chce prosadit ve sněmovně, musí se zřejmě připravit na složité vyjednávání a některé kompromisy.

"...až co řekne Tlustý"

"Pokud by Tlustý vyhodnotil, že nebyl udělán žádný kompromis a jeho stanovisko by bylo negativní, tak samozřejmě já, co jsem slíbil dodržím, a budu hlasovat spolu s ním, to znamená proti vládnímu balíku," řekl poslanec ODS Jan Klas. Zároveň ale zdůraznil, že dohoda není nemožná a stále v ní doufá.

Vláda podle Klase kritikům reformy vyšla vstříc tím, že hlasování o reformním balíku nebude přímo spojovat s rozhodnutím o osudu kabinetu. Podle premiéra Mirka Topolánka ale vláda v případě neúspěchu reformních zákonů padne, protože nebude schopna sestavit rozpočet tak, jak má v koaliční smlouvě.

Reformou to prý raději nenazývat

Dalším vstřícným gestem je podle Klase to, že vláda již své návrhy příliš nenazývá "reformou", ale spíše nutnými rozpočtovými opatřeními.

"Teď visí ve vzduchu, zda z toho vládního baťohu bude vyjmut zákon o daních, nebo že vláda bude ještě diskutovat s Tlustým o jeho návrzích," řekl Klas. Rozpory se podle něj týkají především počtu daňově odečitatelných položek.

Tlustý je ale prý v této věci připraven k ústupkům. "Pokud by premiér byl schopen tohoto kompromisu, tak kolega Tlustý naznačil, že hlasovat pro reformu by pro něj nebylo nic až tak nemožného," řekl Klas.

Poslanec ODS Petr Pleva dnes novinářům řekl, že si nejprve musí podrobně přečíst znění zákonů, které vláda v jednom balíků posílá do parlamentu. "Rozhodnu se i podle případných pozměňovacích návrhů," řekl. Míní, že racionální je i část požadavků, které vznesl Tlustý. Na dotaz novinářů Pleva dodal, že neví nic o údajném seznamu devíti poslanců ODS, kteří prý odmítají reformu podpořit.

Změny ve vládním návrhu požaduje nejen Tlustý ale i další ekonomický expert ODS Michal Doktor. Podobně jako Tlustý trvá na rovnosti zdanění příjmů fyzických a právnických osob.

"To je tak krystalicky čistý požadavek z oblasti daňové teorie, že ani nechápu, jak se mu někdo může bránit," řekl. O tom, zda reformní balík podpoří se prý rozhodne až podle toho, jak vláda k jeho návrhům přistoupí.

Všichni ještě chtějí jednat

"Jsem ochoten jednat a nabízím konstruktivní pozměňující návrhy, očekávám ale, že se mnou vláda bude otevřeně a férově jednat. Nebude-li tak se má pozice výrazně ztíží," řekl.

S podporou vládní verze reformy váhá podle informací médií i několik dalších poslanců ODS. Vážné výhrady mají i někteří lidovci. Topolánek ale věří, že všichni koaliční poslanci nakonec pro návrh ruku zvednou.

"Bylo by podivné, kdyby s kompromisem tří stran souhlasili úplně všichni. Já sám mohu mít řadu výhrad k některým řešením, které v tom materiálu jsou. Nepochybuji o tom, že se koaliční poslanci nakonec dohodnou a tuto reformu podpoří. Nevidím žádnou další možnost," řekl dnes novinářům v Hradci Králové.

Sněmovna se souborem reformních zákonů začne zabývat začátkem června. Definitivně o ní rozhodne zřejmě ve druhé polovině července.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz