Zpravodajství

Hasiči hledali v sutinách domu živé lidi

Hasiči hledali v sutinách domu živé lidi

V troskách stodoly, která ze zřítila v Poběžovicích u Domažlic, by mohly být zavalené děti. Takové hlášení dostali hasiči včera kolem 20:00. Podle svědků si tam často hrály děti a těsně před zřícením odtud byly slyšet i hlasy. Armádní vrtulník na místo přivezl i speciálně vycvičené psy pro vyhledávání v sutinách. Až po čtyřech hodinách hledání si všichni mohli oddychnout.

Zdroj: HZS

Když se objevilo podezření, že by uvnitř objektu mohl někdo být, začalo se ihned s pátráním. Do pátrací akce se zapojily tři desítky záchranářů a hasičů. Objekt, který před více než 10 lety koupil rakouský podnikatel, je v těsné blízkosti školy a podle našich informací sem často chodily děti.

Hasiči nikoho nenašli, řekl jejich mluvčí František Vaško. Místo původně prohledával policejní psovod se psem a také termokamera tachovských hasičů.

Nevycvičenému psu nevěřili

Policejní pes jedno místo označil, ale jeho hlášení nebylo průkazné, protože neměl speciální výcvik ke hledání v sutinách. Hasiči proto poslali pro speciálně cvičené psy, jež přivezl armádní vrtulník.

"Budova, jejíž část se zřítila, je součástí zámeckého parku, který je složitě podsklepen," řekl mluvčí. Hasiči objekt prohledávali s termokamerou, bez výsledku prohledali i půdu. Stav stavby musel posoudit statik.

Pak na místo dorazili speciálně cvičení psi a hasiči se pustili do odklízení sutin. "Po odvětrání vytvořeného otvoru prostor prozkoumali psi. Prohledávání sutin psovodi se psy ukončili před půlnocí a odletěli vrtulníkem," doplnil mluvčí.

Kdykoliv mohlo dojít k dalšímu sesuvu trámů. Po čtyřech hodinách si všichni oddechli. Psi vyloučili, že by pod troskami mohl někdo zůstat.
Zchátralý objekt, do kterého navíc zatékalo, se ale nezřítil poprvé.

Pomocí techniky se sutiny srovnaly a objekt je oplacený. Stavební úřad teď bude chtít, aby rakouský podnikatel stavbu odstranil.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz