Zpravodajství

Česko podá žalobu na EK za snížení přídělu emisních povolenek

Česko podá žalobu na EK za snížení přídělu emisních povolenek
Zdroj: TV Nova

Česku nebude stačit přidělený počet emisních povolenek, čili množství vypouštěného CO2 do vzduchu. Je o tom přesvědčen ministr obchodu a průmyslu Martin Říman. Rozhodl se proto podat žalobu na Evropskou komisi, která znečišťovací povolenky přiděluje všem státům Unie. Na svém mimořádném jednání o tom dnes rozhodla vláda.

EK považuje takové rozhodnutí za "nešťastné". Snížení přídělu emisních povolenek bylo stanoveno o 14,8 procenta na roky 2008 až 2012. 

Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které přispívají ke globálnímu oteplování.

Česko žádalo roční limit na vypouštění emisí CO2 102 milionů tun ročně, komise však zemi odsouhlasila jen 86,8 milionu tun ročně. Řekl to mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Tomáš Bartovský.

EK: Česko jsme nediskriminovali

Je nešťastné, že česká vláda přijala toto rozhodnutí, uvedla mluvčí Evropské komise a vyjádřila přesvědčení, že komise Českou republiku při posuzování objemu povolenek nijak nediskriminovala.

"Každá členská země má právo se proti rozhodnutí postavit, ale bude muset dokázat, že komise postupovala vůči ní diskriminačně," řekla dnes mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Barbara Helfferichová.

Podle ministerstva Česko diskriminován je

Analýza, kterou MPO nechalo zpracovat a na jejímž základě přesvědčoval dnes celou vládu, podle ministra Římana hodnotí kroky Evropské komise jako diskriminační vůči českým energetickým a průmyslovým podnikům.

Z výsledků analýzy mimo jiné vyplývá, že Evropská komise při svém rozhodování podhodnotila růst hrubého domácího produktu v letech 2009 a 2010.

Komise navíc při výpočtu uhlíkové náročnosti tuzemského průmyslu započítala i emise, které vyprodukují domácnosti a dopravní prostředky, přestože se na ně povolenky nevztahují.

Říman: Česko je nejprůmyslovější zemí Evropy

"Je třeba si uvědomit, kde emise vznikají. Emise vznikají zejména v průmyslové výrobě a Česká republika je dneska nejprůmyslovější zemí v celé Evropě. Náš podíl průmyslu na HDP je 33 procent, což představuje podstatně více než v ostatních zemích. Například i v silně industrializovaném Německu to je pouze 25 procent, ve Francii je to asi necelých 20 procent a tak dále. A k té struktuře tvorby HDP bohužel Evropská komise nepřihlédla," řekl dnes Českému rozhlasu Říman.

Snížení prý může ohrozit českou ekonomiku

Podle Římana hrozí, že snížený objem povolenek podváže tuzemskou ekonomiku. Česko ale ani v jednom z roků 2005 a 2006 nevyčerpalo Bruselem schválený příděl povolenek na 97,6 milionu tun. V roce 2006 vyprodukovaly české podniky 83,7 milionu tun emisí, o rok dříve 82,5 milionu tun.

EK snížila příděl 18 zemím

Evropská komise seškrtala příděl povolenek na emise oxidu uhličitého 18 zemím z 21, o nichž už rozhodovala. Naposledy v polovině května komise snížila příděl emisních povolenek o 6,3 procenta Itálii. S výší navrhovaného emisního stropu souhlasila komise jen v případě tří zemí - Francie, Velké Británie a Slovinska.

Bursík si nad žalobou myje ruce 

Ministr životního prostředí Martin Bursík řekl, že MPO nadhodnocuje zejména množství elektřiny, které hodlá stát vyvézt, i její domácí spotřebu. Vládu požádal, aby se jeho ministerstvo nemuselo podílet na formulaci žaloby.

Bursík: Žaloba oslabí ČR v EU

Žaloba podle názoru ministra Bursíka oslabí pozici České republiky v roce 2009, kdy bude jako předsednická země vyjednávat o pokračování Kjótského protokolu po roce 2012. Komise podle něj kvůli žalobě nebude považovat Česko za rovnocenného partnera při jednáních o novelizaci současných norem upravujících obchod s emisemi.

Podle Bursíka je však pozitivní, že ministři nezpochybňovali samotný princip obchodování s emisními povolenkami. Bursík připomněl, že většina českých podniků na něm v minulém období vydělala. A vydělá i na současném přídělu 86,8 milionu tun povolenek, prohlásil Bursík.

I Slovensko podalo žalobu

 Kvůli redukci počtu povolenek o čtvrtinu na 30,9 milionu tun ročně už komisi zažalovalo Slovensko. Evropský Soud první instance ale zamítl slovenskou žádost o zkrácené řízení. Odborníci odhadují, že případný soud s komisí by mohl trvat i déle než dva roky. Do té doby však platí současné rozhodnutí. O případné žalobě se rozhoduje i polská a maďarská vláda.

Když znečišťovatel překročí povolené emise, musí si na evropském trhu dokoupit další povolenky. Kolaps jejich cen v polovině minulého roku, jehož příčinou byl nadbytek povolenek, byl dalším z důvodů, proč EK přistoupila ke snižování přídělů jednotlivým zemím.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz