Zpravodajství

Ministerstvo zdravotnictví chybovalo v kauze Diag Human

Ministerstvo zdravotnictví chybovalo v kauze Diag Human
Zdroj: TV Nova

V řadu let trvajícím sporu státu s firmou Diag Human, ve kterém jde o miliardy korun, nastal další průtah. Obě strany se v minulosti dohodly, že smlouvou zruší mlčenlivost, kterou v této kauze doposud dodržovaly. Jenže ministerstvo zdravotnictví nepředložilo vládě v termínu návrh této smlouvy. Připomínám, že firma Diag Human chce po státu osm miliard korun za údajně zmařený obchod s krevní plazmou.

Podle usnesení vlády z března letošního roku mělo Ministerstvo zdravotnictví předložit dodatek ke smlouvě o zrušení mlčenlivosti do třicátého dubna. Ani tři týdny po termínu však vláda tento dodatek stále nemá.

Přesto ministerstvo naší televizi tvrdilo, že dokument vládě odeslalo už před několika týdny. Teprve včera připustilo, že tomu tak není.
Podle termínů ze zápisů zasedání vlády přitom trvalo více než rok, než se stát s firmou Diag Human na znění smlouvy shodl. Vláda ministerstvu termín pro odevzdání smlouvy dokonce pětkrát odsunula, to ale nedodrželo ani ten poslední, 30. dubna, a tvrdí, že nový termín je 31. května. Ministr zdravotnictví dokument proto podepsal až 24. května.

Podle Cikrta by vláda smlouvu měla projednat začátkem června. Stát by se měl přitom tuto záležitost snažit vyřešit co nejrychleji, pořád totiž hrozí, že stát bude muset Diagu vyplatit miliardy korun.
Společnost Diag Human požaduje za každý den z prodlení více než milion korun.

O tom, co vše bude možné ve sporu státu a firmy Diag Human zveřejnit, mají ministerstvo a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jednat v nejbližší době.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz