Zpravodajství

Ministerstvo zdravotnictví chybovalo v kauze Diag Human

Ministerstvo zdravotnictví chybovalo v kauze Diag Human
Zdroj: TV Nova

V řadu let trvajícím sporu státu s firmou Diag Human, ve kterém jde o miliardy korun, nastal další průtah. Obě strany se v minulosti dohodly, že smlouvou zruší mlčenlivost, kterou v této kauze doposud dodržovaly. Jenže ministerstvo zdravotnictví nepředložilo vládě v termínu návrh této smlouvy. Připomínám, že firma Diag Human chce po státu osm miliard korun za údajně zmařený obchod s krevní plazmou.

Podle usnesení vlády z března letošního roku mělo Ministerstvo zdravotnictví předložit dodatek ke smlouvě o zrušení mlčenlivosti do třicátého dubna. Ani tři týdny po termínu však vláda tento dodatek stále nemá.

Přesto ministerstvo naší televizi tvrdilo, že dokument vládě odeslalo už před několika týdny. Teprve včera připustilo, že tomu tak není.
Podle termínů ze zápisů zasedání vlády přitom trvalo více než rok, než se stát s firmou Diag Human na znění smlouvy shodl. Vláda ministerstvu termín pro odevzdání smlouvy dokonce pětkrát odsunula, to ale nedodrželo ani ten poslední, 30. dubna, a tvrdí, že nový termín je 31. května. Ministr zdravotnictví dokument proto podepsal až 24. května.

Podle Cikrta by vláda smlouvu měla projednat začátkem června. Stát by se měl přitom tuto záležitost snažit vyřešit co nejrychleji, pořád totiž hrozí, že stát bude muset Diagu vyplatit miliardy korun.
Společnost Diag Human požaduje za každý den z prodlení více než milion korun.

O tom, co vše bude možné ve sporu státu a firmy Diag Human zveřejnit, mají ministerstvo a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jednat v nejbližší době.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz