Zpravodajství

Ekonomové vládní reformní balík podporují

Ekonomové vládní reformní balík podporují
Zdroj: TV Nova

Vrcholní představitelé vlivných nezávislých institucí ČNB a Hospodářské komory ČR se v neděli oficiálně postavili za vládní balík ekonomických reforem, který tento týden schválila vláda. I přes některé výhrady si od něj slibují především to, že se mu konečně podaří snížit zadlužování státu. Opozice přitom takzvaný batoh reforem odmítá a jeho pozitivní přínos jednoznačně vylučuje.

Opozice považuje navrhovanou reformu za špatnou, nespravedlivou a škodlivou. Tvrdí, že na ni nejvíce doplatí rodiny s dětmi, důchodci a zdravotně postižení. Silnými výrazy nešetří.

"Je to paskvil," řekl na adresu reformy šéf ČSSD Jiří Paroubek. Šéf ČSSD navíc tvrdí, že reforma není nutná, on by prý rozpočtový schodek snižoval jinak. "Není žádný problém seškrtat rozpočty v rámci řady ministerstev," dodal Paroubek.

Na obranu vlády v neděli ale vystoupili i představitelé ČNB a Hospodářské komory. Prý reforma sníží schodky veřejných financí. Viceguvernér ČNB také varoval, aby se poslanci nesnažili při projednávání ve sněmovně reformní kroky zmírnit.

Hospodářská komora by v reformách ještě přitvrdila. Představitelé hospodářské komory prý budou chtít poslancům v příštích dnech svůj názor vysvětlit.

Rebel Tlustý chce tvrdší změny 

Šéf sociálních demokratů ale vylučuje, že by jeho strana ze svých postojů couvla. A couvnout zatím nehodlají ani koaliční rebelové, pokud vláda nezohlední jejich návrhy.

Ekonomický expert ODS Tlustý je z koaličních poslanců nejvýraznějším oponentem vládní reformy veřejných financí. Chce snížit daně z příjmu lidí i firem z vládou navržených 15 na 12 procent, nepoužívat výpočet ze "superhrubé" mzdy a zrušit daňová zvýhodnění. Navrhuje rovněž snížení základní sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 17 procent. Tlustý již několikrát uvedl, že pokud jeho daňový plán nezakomponuje vláda do své reformy, nebude pro ni hlasovat v Poslanecké sněmovně.

Pastelkovné nebude

Kabinet chce sjednotit daň z příjmů na 15 procent, počítala by se však z takzvané superhrubé mzdy zahrnující i sociální a zdravotní pojištění. Firmy by do roku 2010 platily na dani místo 24 jen 19 procent. Snížená sazba DPH se má naopak z pěti zvýšit na devět procent. V sociální oblasti by se podle vlády měla zastavit automatická valorizace sociálních dávek vyjma penzí. Kabinet chce zrušit takzvané pastelkovné pro rodiče prvňáčků, až na výjimky pohřebné, změn má doznat systém nemocenské či rodičovské dovolené.

"Teď je možnost udělat tyto reformy sociálně průchodným způsobem a kdo není ignorant, tak to vidí," řekl TV Nova ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Politické tanečky kolem sporných návrhů ve sněmovně odstartují už od úterý za týden.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz