Šedesátiny slaví inseminace - tedy umělé oplodňování skotu. Nyní už zcela běžná věc změnila před lety chov skotu.
Psal se rok 1947, když se krávě chovatele Václava Lněničky z Dolního Újezda u Litomyšle narodilo tele. Nebylo sice první a zdaleka ani ne poslední, ale sláva to tenkrát byla přesto nebývalá.
Býček červenostrakého plemene, který se narodil v této malé vesničce, odstartoval novou éru chovatelství v celé střední Evropě.
Umělé vpravování býčího spermatu do pohlavního ústrojí krávy má i další výhody. Chovatelé mohou například párovat ty nejkvalitnější kusy.
Přestože porodem z Dolního Újezda žila před 60 lety celá republika, dnes už si na onen historický den vzpomene jen málokdo z místních.
O tom, že z újezdského statku pochází první tele v Česku z umělé inseminace, vědí dnes už jen odborníci nebo pamětníci.
Inseminace krav však neznamenala pokrok jen pro veterináře, ale i pro lékaře. Poznatky z umělého oplodňování skotu totiž využili i vědci při řešení problémů s neplodností u lidí.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.