Zpravodajství

Císař povečeří s královnou

Japonský císař přijel do Velké Británie na třídenní pobyt, během kterého povečeří s královnou Alžbětou II. v Buckinghamském paláci. Britové doufají, že tentokrát proběhne návštěva bez problémů.

Císař Akihito a císařovna Mičiko na Spojené království zrovna šťastné vzpomínky nemají. Jak uvádí agentura Reuters, při jejich poslední návštěvě v roce 1998 je při projížďce Londýnem vypískali veteráni druhé světové války. Organizátoři státní návštěvy doufají, že podobné scény se tentokrát již opakovat nebudou, zvlášť kvůli císařovně Mičiko, která se v březnu pod náporem stresu zhroutila a byla nucena týden odpočívat.

Mičiko v roce 1959 přerušila dlouhou tradici a jako první neurozená se stala ženou japonského císaře. Během života prošla mnoha nemocemi, převážně způsobenými stresem z povinností, které na ni její postavení císařovny kladlo. Není však jedinou ženou v rodině, která trpí přílišným zájmem veřejnosti. Po tři roky se držela v soukromí i její snacha Masako, manželka prince Naruhita, na kterou vyvíjeli nátlak konzervativci, vyžadující od princezny mužského potomka. Pár má prozatím pouze dceru, pětiletou Aiko.

Císařský pár se po návštěvě Oxfordu a setkání s Japonci žijícími v Londýně objeví zítra večer na večeři, kde bude kromě královny přítomen i princ Phillip a další významné osobnosti.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz