Zpravodajství

MZV: Odbor zahraniční prezentace vede Lyčka

Po odchodu Jany Adamcové byl ředitelem odboru krajanských a kulturních vztahů a zahraniční prezentace jmenován Zdeněk Lyčka. Serveru nova.cz to dnes řekl náměstek ministra zahraničních věcí David Gladiš. Lyčka od roku 2002 působil na ministerstvu zahraničních věcí jako ředitel odboru kulturních a krajanských vztahů.

MZV odvolalo v březnu letošního roku ředitelku odboru zahraniční prezentace Janu Adamcovou. Podle zjištění serveru nova.cz je důvodem to, že Adamcová údajně neplnila úkoly a také porušila vnitřní finanční předpisy ministerstva. „Byla odvolána pro dlouhodobé neplnění úkolů a porušení vnitřních finančních předpisů," řekl serveru nova.cz náměstek ministra zahraničních věcí David Gladiš. Odbor vedený Adamcovou měl mimo jiné na starosti také propagaci Česka v zahraničí prostřednictvím loga Česka tzv. bublin.

Gladiš uvedl, že podle pravidel ministerstva musí být každá objednávka a faktura nad 5 tisíc korun schválena a spolupodepsána vrchním ředitelem nebo náměstkem. „Přesto se například v lednu a únoru objevily neodsouhlasené faktury za právní služby za více než milion korun. U některých dalších faktur nebylo uspokojivě doloženo jejich plnění," řekl serveru nova.cz Gladiš.

Porušení těchto pravidel podle něj však ještě nutně neznamená, že ministerstvo zahraničních věcí přišlo o určitou částku peněz. „Celou věc nyní prošetřuje Generální inspekce ministerstva zahraničních věcí. Další postup závisí i na výsledku šetření," dodal Gladiš. Podle dnešního zjištění serveru nova.cz zatím nejsou výsledky šetření k dispozici.

Podle Gladiše nebyly uspokojivé také výsledky práce odboru

„Jako příklad mohu uvést minimální spolupráci se zastupitelskými úřady ČR (což má být hlavní náplň práce Odboru zahraniční prezentace), nedostatek vhodných propagačních materiálů pro práci ambasád nebo zcela neúspěšné zavádění "loga ČR", tzv. bublin," řekl Gladiš.

„Odbor zahraniční prezentace se sloučí s odborem kulturních a krajanských vztahů, protože jejich aktivity se překrývají. Dojde tím ke zjednodušení a zrychlení práce a ministerstvo zvažuje další možný postup," řekl Gladiš.

Jana Adamcová je v současné době zaměstnána na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO)

Působí jako ředitelka odboru strategie a kvality služeb. Podle ministerstva Adamcová odešla dohodou. „Sama požádala o uvolnění z funkce, a to z toho důvodu, že její přímý nadřízený, náměstek David Gladiš po jeho nástupu na MZV prakticky zablokoval činnost odboru zahraniční prezentace, který vedla," řekla serveru nova.cz Kateřina Koubová z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

Na MPO Adamcová přišla bez výběrového žízení

Podle zjištění serveru nastoupila Adamcová na MPO k 1. dubnu letošního roku bez výběrového řízení. „Na pozici, kterou zastává Jana Adamcová není povinností zadávat výběrové řízení na tuto funkci, tudíž výběrové řízení se neuskutečnilo," řekla serveru nova.cz Kateřina Koubová z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.  

MPO: Adamcová má výborní pracovní posudek

Koubová dále uvedla, že pracovní posudek Adamcové z dubna letošního roku, který ministerstvu průmyslu a obchodu Adamcová při nástupu předložila, hodnotí její pracovní činnost na MZV kladně.
Adamcová má na MPO na starosti prakticky stejnou agendu. „Odbor má v gesci agendu podpory exportu (organizace veletrhů a výstav, zelená linka pro export), rozvojovou pomoc a vedení obchodně-ekonomických úseků zastupitelských úřadů ČR v zahraničí," řekla serveru nova.cz Kateřina Koubová z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu.

Ministerstvo zahraničních věcí v letošním roce plánuje vydat na propagaci Česka v zahraničí desítky milionů korun. „Rozpočet odboru pro rok 2007 je 32 milionů korun," řekl serveru nova.cz Gladiš. Dodal, že v loňském roce se jednalo o přibližně stejně vysokou částku.

Pět grafických návrhů bublin pěti různých barev má za úkol prezentovat Česko v zahraničí. V tištěné podobě ministerstvo v minulosti zveřejnilo plakát s jednotlivými symboly, které zastupují Česko navenek a jsou pro zemi charakteristické. Mimo jiné se objevilo zobrazení kontaktních čoček, piva, animovaných postav a kulturních symbolů.

Ministerstvo vyhlásilo soutěž na vytvoření loga České republiky z pověření vlády. Soutěžní lhůta skončila v září 2005. Odborná porota rozhodovala na podzim 2005 ve dvoukolovém řízení o vítězi. V únoru 2006 pak ministerstvo oznámilo, že vítězem je grafický ateliér, který navrhl logo pěti bublin. Logo by mělo sloužit jako jednotný a zapamatovatelný symbol ČR během prezentačních a informačních aktivit české státní správy v zahraničí (např. veletrhy, výstavy, marketingové publikace, mediální kampaně, kulturní akce, konference atd.).

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz