Zpravodajství

Nečasův neotřelý návrh: Dítě vám pohlídá sousedka

Nečasův neotřelý návrh: Dítě vám pohlídá sousedka
Zdroj: TV Nova

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas přišel s návrhem, jak vyřešit nedostatek míst ve školkách. Jeho nápad spočívá v takzvané rodičovské výpomoci. Rodič, který má ve své řádné celodenní péči dítě do šesti ti let, by mohl za úplatu hlídat navíc například děti sousedů či známých. Opozici se ale návrh nelíbí.

Mamince tříletého chlapečka Gabriele Festové z Hořic se návrh zamlouvá. Mateřské školky v jejím okolí praskají ve švech, a tak musí být s malým Sebastianem doma.

"Už se mi naskytla ta situace, že jsem musela Sebastiana svěřit kamarádce a byl tam v pohodě. Kamarádka měla taky ještě jedno malé dítě," říká Festová.

Podle návrhu ministra Nečase by mohl děti hlídat takový rodič, který má doma v celodenní řádné péči minimálně jedno vlastní dítě do šesti let, k tomu vyhovující prostory a od úřadů by musel mít povolení.

"Ta akreditace by se získávala z orgánů sociálně právní ochrany dítěte. Rodič by mohl opatrovat maximálně čtyři další děti," říká Nečas. 

Maminka na mateřské nebo rodičovské dovolené by si mohla říct za hlídání jednoho dítěte maximálně pět tisíc korun měsíčně. Za čtyři děti tedy až 20 tisíc.

"Částka by byla stanovena dohodou mezi rodiči a poskytovatelem této akreditované vzájemné pomoci," popisuje Nečas.

Podle opozice je to nesmysl

Návrh se ale jednoznačně nelíbí opozici. Paroubkovi například vadí, že by takový rodič nemusel mít k hlídání speciální vzdělání.

"Je to opravdu mičurinský návrh. Já se divím, že už s tím nepřišli komunisté za starého režimu," kritizuje Paroubek.

"Ministr práce a sociálních věcí by chtěl, aby tato rodičovská výpomoc za úplatu začala platit v průběhu příštího roku."

Kvůli tomu ale ještě bude nutné změnit zákon na podporu rodin s dětmi.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz