Zpravodajství

Novým policejní prezidentem bude od pátku Martinů

Novým policejní prezidentem bude od pátku Martinů

Novým šéfem české policie bude od pátku dosavadní náměstek policejního prezidenta Oldřich Martinů. Jméno nového policejního prezidenta dnes oznámil na mimořádné tiskové konferenci ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák rezignoval 23. března. Vedením policie byl od 1. dubna dočasně pověřen jeho náměstek pro uniformovanou policii Jan Brázda. Langer pak sice konstatoval, že je s jeho prací spokojen, uvedl ale, že Brázda se novým policejním prezidentem nestane.

V souvislosti s obsazením místa policejního prezidenta se přitom v poslední době spekulovalo právě o Martinů, který měl jako náměstek na starosti reformu policie.

Husák v březnu rezignaci zdůvodnil tím, že reaguje na mediální tlak, protože nechce poškodit dobré jméno policie. V tisku se totiž objevily informace o tom, že Inspekce ministra vnitra prověřuje jeho roli v kauze biolíh či při úniku utajované informace týkající se jistého ruského agenta.

Zkoumalo se prý i to, nakolik jsou problematické jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministerstva vnitra Jitkou Mitiskovou. Husák je nyní zástupcem ředitele Služby cizinecké a pohraniční policie.

Vizitky dosavadních policejních prezidentů 
Budoucí nový policejní prezident Oldřich Martinů bude v pořadí šestým šéfem policie od vzniku samostatné České republiky. Vizitky policejních prezidentů od roku 1993:

Ivan Vyleta - ve funkci od září 1992 do dubna 1993
V 60. letech pracoval jako vyšetřovatel, z politických důvodů musel od policie v roce 1975 odejít. K policejnímu sboru se vrátil v březnu 1991. Policejním prezidentem byl jmenován v září 1992. Ve funkci setrval do dubna 1993, kdy jej tehdejší ministr vnitra Jan Ruml (tehdy ODS) na jeho žádost odvolal. Vyletovi přitížil policejní zásah proti demonstrantům na Velké Pardubické v roce 1992, o jeho odvolání usiloval hlavně branný a bezpečnostní výbor parlamentu. Kritici mu také vyčítali neschopnost provést reorganizaci policie. Zemřel jako jednašedesátiletý v roce 2003.

Stanislav Novotný - ve funkci od května 1993 do října 1994
Do listopadu 1989 stál mimo bezpečnostní složky. V roce 1990 nastoupil na federální ministerstvo vnitra, rok vedl Úřad vyšetřování. Vyletovým nástupcem se stal v květnu 1993. Z funkce policejního prezidenta byl v říjnu 1994 odvolán mimo jiné kvůli špatné komunikaci s náměstky ministra vnitra Jana Rumla. Novotný také podle tisku válčil s řadou vrcholových funkcionářů policie, odvolal například šéfa pražské správy Pavla Hofmana. Po svém odchodu od policie se stal ředitelem České křesťanské akademie.

Oldřich Tomášek - ve funkci od ledna 1995 do srpna 1998
Do čela policejního prezidia přišel z okresního policejního ředitelství v Chebu. Do funkce byl jmenován na návrh tehdejšího ministra vnitra Jana Rumla. Původně úspěšnému policejnímu šéfovi uškodil mimo jiné kontroverzní protidrogový zátah v pražském rockovém klubu Propast z roku 1996. Tehdy opoziční ČSSD jej opakovaně kritizovala. Z čela policejního prezidia odešel v srpnu 1998 na vlastní žádost. Zdůvodnil to únavou z několikaletého působení ve vysoké funkci, nedostatkem financí pro policii a nevyhovujícími předpisy. Nyní je ředitelem sokolovské policejní správy.

Jiří Kolář - ve funkci od srpna 1998 do června 2005
Dlouholetý člen policejního sboru přišel do čela policejního prezidia z místa ředitele jihomoravské policejní správy. Do funkce jej navrhl tehdejší nový ministr vnitra za ČSSD Václav Grulich. V křesle policejního šéfa vydržel téměř sedm let. Terčem kritiky se stal vícekrát, o jeho rezignaci se spekulovalo například kvůli selhání policie při vyšetřování případu manželů Stodolových odsouzených v roce 2004 na doživotí za osm vražd. Kolář rezignoval v červnu 2005, kdy policistům při domovní prohlídce uprchl stíhaný podnikatel Radovan Krejčíř. Poté se stal styčným policejním důstojníkem na velvyslanectví v Bratislavě.

Vladislav Husák - ve funkci od září 2005 do března 2007
Nyní jednačtyřicetiletý Husák nastoupil k policejnímu sboru v roce 1985. Na policejní prezidium přišel v roce 2002 z místa zástupce ředitele pražské policejní správy, do roku 2005 působil jako náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii. Do funkce policejního šéfa, jímž byl jmenován v září 2005, jej navrhl tehdejší ministr vnitra za ČSSD František Bublan.

Poprvé se Husák stal terčem kritiky kvůli své rychlé jízdě v létě 2006. Letos na jaře se v tisku objevily informace o tom, že Inspekce ministra vnitra prověřuje jeho roli v korupční kauze biolíh či únik utajované informace týkající se jistého ruského agenta. Zkoumalo se prý i to, nakolik jsou problematické jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministerstva vnitra. Husák na svoji funkci letos v březnu rezignoval s tím, že tak reaguje na mediální tlak a protože nechce poškodit dobrou pověst policie. Vedením policie byl posléze dočasně pověřenj eho náměstek pro uniformovanou policii Jan Brázda.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz