Zpravodajství

Unikátní zvon vystavuje Olomouc

Unikátní zvon vystavuje Olomouc

Nejstarší dochovaný zvon na Moravě i v Čechách je od dnešního dne k vidění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Odborníci ho nedávno objevili v jednom z kostelů v Ostravě-Zábřehu. Včera pracovníky muzea čekal nesnadný úkol – umístit zvon vážící bezmála čtvrt tuny na jeho místo v gotické expozici.

Zdroj: TV Nova

Do sklepa bývalého purkrabství v Arcidiecézním muzeu odborníci vzácný zvon vážící 226 kilogramů opatrně převezli na vozíku. Pak bylo třeba zvednout zvon nad zem. 

Když byl zvon v potřebné výšce, zasunuli pod něj podstavec a speciální kovový stojan. Centimetr po centimetru na něj pak zvon spouštěli.

Nakonec se vše podařilo tak jak bylo v plánu. Podle odborníků je zvon unikátem. Má totiž naprosto atypickou dvojitou korunu, která se vlastně na našem území vůbec nevyskytuje.

Jde o patrně nejstarší zvon z českých zemí z přelomu 13. a 14. století. A hodnota zvonu? Podle historiků je nejvyčíslitelná. "Kdybychom měli hovořit o nějaké prodejní ceně, tak by se mohlo hovořit o několika milionech korun," říká historik.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz