Zpravodajství

Unikátní zvon vystavuje Olomouc

Unikátní zvon vystavuje Olomouc

Nejstarší dochovaný zvon na Moravě i v Čechách je od dnešního dne k vidění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Odborníci ho nedávno objevili v jednom z kostelů v Ostravě-Zábřehu. Včera pracovníky muzea čekal nesnadný úkol – umístit zvon vážící bezmála čtvrt tuny na jeho místo v gotické expozici.

Zdroj: TV Nova

Do sklepa bývalého purkrabství v Arcidiecézním muzeu odborníci vzácný zvon vážící 226 kilogramů opatrně převezli na vozíku. Pak bylo třeba zvednout zvon nad zem. 

Když byl zvon v potřebné výšce, zasunuli pod něj podstavec a speciální kovový stojan. Centimetr po centimetru na něj pak zvon spouštěli.

Nakonec se vše podařilo tak jak bylo v plánu. Podle odborníků je zvon unikátem. Má totiž naprosto atypickou dvojitou korunu, která se vlastně na našem území vůbec nevyskytuje.

Jde o patrně nejstarší zvon z českých zemí z přelomu 13. a 14. století. A hodnota zvonu? Podle historiků je nejvyčíslitelná. "Kdybychom měli hovořit o nějaké prodejní ceně, tak by se mohlo hovořit o několika milionech korun," říká historik.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz