Zpravodajství

Kauza "pět českých na stole" má dva zatčené

Známá česká kauza s pracovním označením "pět českých na stole" zřejmě dostala rychlejší spád. V souvislosti s údajnou korupční aférou ohledně společnosti Unipetrol policie zatkla dva lidi. Zahájila s nimi trestní stíhání pro pokus o podvod. Pro nova.cz to uvedla mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková. Zda mezi zatčenými byl i nechvalně známý polský lobbista Jacek Spyra však zatím nechtěla Vokráčková potvrdit.

O možném zatčení Spyry informoval Český rozhlas. Vokráčková tuto informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. "Mohu vám pouze potvrdit, že jsme v souvislosti s touto kauzou zadrželi dvě osoby, které jsou podezřelé z trestného činu podvodu," uvedla.

Kriminalisté podle předběžných neoficiálních informací vyšetřují možnost, že Spyra nabídl finančníkovi Andreji Babišovi, jenž se také angažoval při privatizaci české petrochemie, možnost vyřešení problémů, které by mohl mít v Polsku.

Odtamtud pochází vlastník Unipetrolu, firma PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě, připomněl rozhlas.

Mediální název kauzy "pět českých na stole" je parafráze výroků skrytou kamerou, které padly na tajné schůzce, které se účastnil mimo Spyry také tajemník tehdejších sociálnědemokratických vlád Zdeněk Doležel.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz