Zpravodajství

Topolánek se v Senátu bil za reformu

Nabytý den za sebou mají premiér Topolánek a někteří ministři. O nutnosti provést ekonomickou reformu přesvědčovali senátory a ředitele nemocnic. Spokojeni mohou být jen na půl. Zatímco v Senátu, zdá se, mají pro reformu podporu zajištěnou, asociace nemocnic k ní má výhrady.

Topolánek se přiznal, že jej návštěva horní komory pokaždé dojme. Mám vždycky nostalgický pocit, vždyť jsem vzešel z vás, zdůraznil premiér.

Možná se v Senátu dobře cítí i z jiného důvodu. Vše totiž nasvědčuje tomu, že zatímco ve sněmovně bude mít vláda těžkou pozici, v Senátu by reforma měla hladce projít.

Vládní strany tam mají zřetelnou nadpoloviční většinu, a ve svých řadách také méně nespokojenců, než je tomu mezi poslanci.

Topolánek prý lidi málo děsí

Seminář v Senátu se celý věnoval navrhované vládní reformě veřejných financí. Topolánek si ve svém projevu posteskl, že veřejnost dostatečně nevyděsil tím, co by republiku čekalo, kdyby žádná reforma neproběhla.

Premiér zkonstatoval, že pokud se rostoucí deficit veřejných rozpočtů nepodaří včas zastavit, v roce 2009 výdaje povinné ze zákona převýší celkové příjmy státní pokladny.

Vládní návrh v Senátu mnoho kritiků neměl. Proti plánům kabinetu na změny v oblasti daní či zdravotnictví se v podstatě postavil jen senátor ČSSD Jan Hajda, který tlumočil nesouhlas své strany se zavedením jednotné sazby daně z příjmů, zvýšením pětiprocentní sazby DPH na devět procent či zavedením poplatků u lékaře.

"Situace je tristní"

Své pochybení o nedostatečném informování veřejnosti o nutnosti reforem vysvětlil tím, že není zvyklý vyvolávat poplašné zprávy. Situace by si to ale samozřejmě zasloužila, protože je tristní, dodal. Už dříve si posteskl, že ve společnosti chybí "reformní étos".

Tůma reformy podpořil

Za krok správným směrem dnes reformu veřejných financí označil guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Uvedl ale, že plány vlády jsou málo razantní.

"Je to první krok správným směrem, ale je to skutečně první krok, který pomáhá stabilizovat veřejné rozpočty v krátkém období, ale nezaručuje nám udržitelnost veřejných financí v delším horizontu," řekl. Kladem reformy podle Tůmy je, že neplánuje výrazné snížení investičních výdajů. U sociálních výdajů mohly být úspory ještě výraznější, soudí.

Buď reforma nebo volby

Topolánek zopakoval, že první fáze reformy je podmínkou pro sestavení reformního rozpočtu na příští rok. Pokud se vládě nepodaří takový rozpočet sestavit, musí se koalice rozhodnout, zda má cenu dál pokračovat, uvedl Topolánek. "Krizový" scénář v koaliční smlouvě předpokládá, že v takovém případě by se kabinet pokusil vyvolat předčasné volby.

"Jsem velký optimista, nemyslím si, že by někdo, byť může mít výhrady, tuto stabilizační část reformy zboural," prohlásil ministerský předseda.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) uvedl, že zákonem stanovené výdaje státu se za poslední dva roky zvýšily o více než 100 miliard korun.

Chtějí léčit veřejné finance

Vláda podle Topolánka musí nejdříve ozdravit veřejné finance do takové podoby, aby se zásadní reformy vůbec daly realizovat. Hodlá proto v prvé řadě zastavit "explozi" sociálních výdajů, kterou parlament odstartoval před loňskými volbami.

Jedním z nástrojů je zrušit automatickou valorizaci dávek, která brání jakékoli vládě kontrolovat výši rozpočtového deficitu, řekl premiér. Pravidelně by se zvyšovaly jen penze.

Nečas jako příklad nekontrolovaného nárůstu uvedl příspěvky na péči o blízké, které letos dosáhnou 12 miliard místo plánovaných devíti miliard korun. Navrhované změny mají ušetřit zhruba 8,5 miliardy korun, uvedl ministr.

Pastelkovné a pohřebné se bude rušit

Chce zpřísnit podmínky pro vyplácení některých dávek, například přídavku na dítě nebo podpory v nezaměstnanosti. Zrušit se má takzvané pastelkovné, snížit porodné, až na výjimky zrušit pohřebné.

 "Označování těchto kroků za asociální zbídačování je naprosto bizarní a neznalé tvrzení," prohlásil Nečas. Podotkl, že loni výdaje na státní sociální podporu představovaly 34 miliard, příští rok by i po stabilizaci veřejných financí dosáhly 48 miliard korun.

Úspory si Topolánek slibuje také od omezení daňových výjimek či šetření na ministerstvech. Avizoval, že po nezbytné stabilizační fázi přijde na řadu reforma penzí, justice, trhu práce či "debyrokratizace" státní správy.

Julínek si stěžoval na plýtvání

Nečas se zmínil také o reformě systému nemocenské.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) uvedl, že chystané regulační platby za návštěvu lékaře, recept, pohotovost či hospitalizaci mají zamezit plýtvání peněz a zneužívání zdravotní péče.

Průměrný Čech chodí k lékaři třináctkrát za rok, zatímco třeba Švéd jen čtyřikrát, řekl ministr. "Bereme si z veřejného balíku více, než je nutné," soudí. Roční limit 5 tisíc korun na poplatky a doplatky podle Julínka ochrání vážně nemocné a zlepší situaci pacientů, kteří teď platí za léky 10 tisíc korun a více.

Snižování daní brání realita, míní Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek odmítl názor, že míra snižování daní je koaličním kompromisem. Všechny vládní strany by podle něj daně snižovaly ještě více, ale narazily na realitu.

Zdroj: TV Nova

"Víc to nejde, pokud chceme bilanci veřejných rozpočtů stabilizovat a pokud chceme dodržet konvergenční kritéria," prohlásil. Pokud reforma projde, ocitne se podle něj ČR již v roce 2010 v trendu dlouhodobě udržitelných veřejných rozpočtů.

Premiér věří, že sněmovna neschválí žádné změny, které by narušovaly základní filozofii vládního návrhu. Dolní komora začne reformu projednávat na schůzi, která začíná příští týden. Bude se přitom muset vyrovnat i s kritikou z vlastních řad.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz