Zpravodajství

Maso do Česka dovážejí i české firmy

Maso do Česka dovážejí i české firmy
Zdroj: TV Nova

Asociace soukromého zemědělství je proti chystané červnové blokádě nadnárodních obchodních řetězců, kterou chystá Agrární komora. Nelze prý totiž blokovat kohokoliv za to, že zásobuje své prodejny jiným než českým masem. Navíc se ukazuje, že největšími dovozci zahraničního masa nejsou obchodní řetězce, ale české masokombináty a obchodní společnosti.

My nesouhlasíme s touto blokádou. Přece není možný někoho blokovat za to, že obchoduje legálně. To přece není možné, zlobí se Asociace soukromého zemědělství. Důležité je prý bojovat za kvalitu masa, ale ne za to, odkud pochází.

To samozřejmě může vést k tomu, že naši kolegové zemědělci v jiných státech budou blokovat naše produkty, říkají.

Navíc se ukazuje, že největší dovozci zahraničního masa do země nejsou nadnárodní obchodní řetězce.

V těch nejvyšších dovozcích je jenom jeden řetězec a čtyři české firmy. Největším dovozcem masa je česká společnost Animalco, která nechápe, o co Agrární komoře jde.

V Evropské unii je volný pohyb zboží, tedy i masa. Pokud vím, nikdo nám v Itálii, Slovinsku a jiných členských zemí neblokuje náš vývoz do těchto zemí, říká předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec.

I tak ale Agrární komora dnes zopakovala, že zablokuje dva vybrané obchodní řetězce.

Řetězce snižují cenu a diktují to, že ty ostatní subjekty se zkrátka musí podřídit a musí nakoupit na zahraničním trhu jakékoli levné maso, říká šéf Agrární komory Jan Veleba.

Když se námi oslovení zemědělci dozvěděli, že největšími dovozci zahraničního masa jsou převážně české společnosti, nelíbilo se jim to.

Je to hodně smutný, protože nějaký ten patriotismus by tady měl být, říkají.

O jaké konkrétní protesty proti českým dovozcům zahraničního masa půjde, to prezident Agrární komory odmítá upřesnit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz