Zpravodajství

Podivné tresty za vynášení osobních dat z policie

Vynášení osobních dat z policie je daleko menším prohřeškem, než když na to upozorníte. Podle výpovědí námi oslovených právníků to vyplývá to z nepravomocných rozsudků soudu Praha-Východ. Ten řešil největší únik osobních dat v novodobé historii policie. Policista, který spisy vynesl, dostal pokutu a zákaz činnosti na rok. Žena, která spisy objevila a dala je naší televizi, protože nevěřila policii, byla odsouzena k podmíněnému trestu.

Radka Smitková reagovala s nevolí na trestní příkaz, soudu Praha-východ. Byla totiž odsouzena k podmíněnému trestu odnětí svobody na jeden rok. Prý neměla naší televizi v březnu 2005 předat pytel s policejními materiály, který objevila ve své garáži.

Radka Smitková se odmítá smířit s tím, že byla potrestána daleko tvrději než dnes už bývalý policista Smitka. Ten byl totiž za vynesení policejních spisů s rodnými a telefonními čísly, adresami apod. z policie v Odoleně Vodě v lednu tohoto roku nepravomocně odsouzen k zaplacení 20 000 Kč a zákazu činnosti na rok.

Námi oslovení právníci ale mají jasno. Soudkyně Dana Haňková, která řešila oba případy a Radku Smitkovou odsoudila za trestný čin neoprávněného nakládání s osobními údaji, prý udělala fatální chybu.
Radka Smitková chce požádat o pomoc ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jeho tiskové oddělení zatím nechce případ nijak komentovat. Nejdříve se prý musí vyčerpat všechny možnosti odvolání.

Konečný rozsudek totiž může být diametrálně odlišný od trestního příkazu, podle kterého byla Radka Smitková odsouzena podmíněně k trestu odnětí svobody na jeden rok.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz