Zpravodajství

Klecová lůžka nejsou, někteří pacienti trpí

Klecová lůžka nejsou, někteří pacienti trpí
Zdroj: TV Nova

Podle nového zákona, který platí od ledna, je v sociálních ústavech zakázáno zavírat mentálně postižené pacienty do klecových lůžek. Jenomže tento zákon zároveň velmi nešťastně také omezil používání takzvaných postranic u postelí. A to je kámen úrazu. Někteří mentálně postižení lidé teď v noci bez vysunutých zábran padají z postelí.

Například ve slatiňanském ústavu se už kvůli tomu zranil postižený mladík.

Třiadvacetiletý Martin je mentálně zhruba na úrovni půlročního dítěte, a proto byl zvyklí spát v posteli s vysokými postranicemi. V lednu mu ale sestry postel se zábranami musely dát pryč.

Už pátý měsíc jsou noci pro mnohé sestry a rodiče mentálně postižených dětí noční můrou. Například Martin si nedávno pádem z postele zlomil nosní přepážku.

Proto si rodiče s ředitelem ústavu ve Slatiňanech řekli dost a požádali o pomoc ministryni vlády pro lidská práva. Ta jim dala za pravdu. Podle ní je celý problém nešťastný.

Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové by nový metodický pokyn mohl začít platit během několika dnů, maximálně týdnů.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Na Pražském okruhu havaroval kamion. Zablokoval dopravu

Na Pražském okruhu havaroval v úterý odpoledne poblíž Zličína kamion. "Nehoda i zásah blokují dopravu," informovali pražští hasiči. "Na místě nejsou žádní zranění," sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. Okolo půl šesté odpoledne je místo průjezdné jedním pruhem. Při další úterní nehodě kamionu na dálnici D0 se u Černého Mostu také nikdo nezranil. "Místo je nyní průjezdné," řekl k této nehodě mluvčí Daněk krátce po 17. hodině.

Píše se na Deník.cz