Zpravodajství

Den bez tabáku má dnes také Česko

Den bez tabáku má dnes také Česko

Česká republika si dnes připomene Světový den bez tabáku. Ten pořádá od roku 1987 Světová zdravotnická organizace. Cílem beztabákového dne je upozornit na nemoci, které kouření způsobuje, a snížit stále silné řady kuřáků. Mottem letošního dne je právo na vzduch bez tabákového kouře.


Už po dvacáté si celý svět připomíná den bez tabáku. Světová zdravotnická organizace, která ho od roku 1988 stanovila pravidelně na 31. května, si od něj slibuje radikální ubytek kuřáků. Alkohol spolu s tabákem je totiž největším zabijákem mezi psychotropními látkami, říkají lékaři.

Letos se o škodlivosti kouření budou moct lidé přesvědčit přímo. Od 12:00 hodin začíná na pražském Václavském náměstí akce, která přibližuje škodlivost kouření především pro pasivní kuřáky.

"Kysličník uhličitý se váže na krevní barvivo a celé tělo dostává méně kyslíku. To pošklozuje celý organismus," říká lékař.

Jediný den ale podle odborníků nestačí na to, aby kuřáci se zlozvykem skoncovali. Lidé totiž podle lékařů potřebují silnější motivaci, a to především v blízké rodině.

"Jeden z našich pacientů měl umrtí v rodině. Sestra mu zemřela na rakovinu plic a to ho přimělo, aby ukončil svoji závislost," popisuje situaci další lékař.

Cigarety zabijí každou šestou vteřinu jednoho člověka. Ročně tak v důsledku kouření zemře po celém světě pět a půl milionu lidí.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly loď zachvácenou požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi sedm kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz