Zpravodajství

Státní zastupitelství prověřuje trestní oznámení na amerického prezidenta

Na městské státní zastupitelství v Praze a také na policii bylo podáno trestní oznámení na prezidenta Spojených států amerických George Bushe pro údajné porušení zákona na ochranu míru. Trestní oznámení podala fyzická osoba z Čech. V textu, který má redakce serveru nova.cz k dispozici mimo jiné autor trestního oznámení žádá, aby policie v souvislosti s Bushovou návštěvou Prahy ve dnech 4. a 5. června zahájila „úkony v trestním řízení, pro spáchání trestného činu propagace a podněcování k válce."

„Toto trestní oznámení bylo doručeno na městské státní zastupitelství. Nyní budeme jeho obsah vyhodnocovat a po prostudování zvolíme další postup," řekla serveru nova.cz Marcela Kratochvílová, náměstkyně městského státního zástupce s tím, že v tuto chvíli nebudou poskytovány žádné další bližší informace.

Pražská policie zatím trestní oznámení neobdržela. "V případě, že jej obdržíme, začneme se jím zabývat a postupovat podle zákona a ve spolupráci s městským státním zastupitelstvím," řekl dnes serveru nova.cz Ladislav Bernášek z tiskového oddělení pražské policie.

"Důvodně podezírám jmenovaného a členy jeho spolčení z rozpoutání války v Iráku, která je vedena v rozporu s mezinárodním právem a kde je mezinárodní právo dosud porušováno," uvádí autor oznámení s tím, že se měl údajně Bush "svou veřejnou proklamací války a jejím vedením" provinit proti preambuli zákona na ochranu míru.

"Vzhledem k tomu, že osoba George Bushe, kterou důvodně podezírám z odpovědnosti za války v Iráku a Afghánistánu, a která svými opakovanými výroky válku podněcuje, vyhrožuje jí a válku propaguje, navštíví ve dnech 4. a 5. června 2007 Českou republiku, žádám vás o zahájení úkonů v trestním řízení, pro spáchání trestného činu propagace a podněcování k válce podle § 1 zákona č. 165/1950 Sb.," uvádí text.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz