Zpravodajství

Státní zastupitelství prověřuje trestní oznámení na amerického prezidenta

Na městské státní zastupitelství v Praze a také na policii bylo podáno trestní oznámení na prezidenta Spojených států amerických George Bushe pro údajné porušení zákona na ochranu míru. Trestní oznámení podala fyzická osoba z Čech. V textu, který má redakce serveru nova.cz k dispozici mimo jiné autor trestního oznámení žádá, aby policie v souvislosti s Bushovou návštěvou Prahy ve dnech 4. a 5. června zahájila „úkony v trestním řízení, pro spáchání trestného činu propagace a podněcování k válce."

„Toto trestní oznámení bylo doručeno na městské státní zastupitelství. Nyní budeme jeho obsah vyhodnocovat a po prostudování zvolíme další postup," řekla serveru nova.cz Marcela Kratochvílová, náměstkyně městského státního zástupce s tím, že v tuto chvíli nebudou poskytovány žádné další bližší informace.

Pražská policie zatím trestní oznámení neobdržela. "V případě, že jej obdržíme, začneme se jím zabývat a postupovat podle zákona a ve spolupráci s městským státním zastupitelstvím," řekl dnes serveru nova.cz Ladislav Bernášek z tiskového oddělení pražské policie.

"Důvodně podezírám jmenovaného a členy jeho spolčení z rozpoutání války v Iráku, která je vedena v rozporu s mezinárodním právem a kde je mezinárodní právo dosud porušováno," uvádí autor oznámení s tím, že se měl údajně Bush "svou veřejnou proklamací války a jejím vedením" provinit proti preambuli zákona na ochranu míru.

"Vzhledem k tomu, že osoba George Bushe, kterou důvodně podezírám z odpovědnosti za války v Iráku a Afghánistánu, a která svými opakovanými výroky válku podněcuje, vyhrožuje jí a válku propaguje, navštíví ve dnech 4. a 5. června 2007 Českou republiku, žádám vás o zahájení úkonů v trestním řízení, pro spáchání trestného činu propagace a podněcování k válce podle § 1 zákona č. 165/1950 Sb.," uvádí text.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz