Zpravodajství

Čunkův zástupce trvá na své lhůtě 22. června pro seznámení se spisem

Advokát Eduard Bruna, který zastupuje vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka v údajné půlmilionové korupční aféře tvrdí, že jako termín pro prostudování spisu požadovali 22. června. Vyšetřující vrchní komisař termín na ukončení prostudování spisu stanovil na 8. června. „Na termínu 22. června dále trváme," řekl serveru nova.cz Bruna.

Původně mělo seznamování skončit 23. května, policisté ale na žádost Čunkova obhájce změnili lhůtu na 8. červen. Ani to však podle Bruny není dostatečná doba. Podle informací serveru nova.cz má spis přes 3200 stran. „Je možné prostudovat přibližně deset stran za hodinu, při deseti hodinách studia spisu je to sto stran denně," řekl serveru nova.cz advokát Eduard Bruna.

Stanovisko vrchního komisaře Milana Šošovičky ke stanovení termínu lhůty na seznámení se spisem se dosud nepodařilo zjistit, od včerejšího dne není možné se mu dovolat.

„Obviněnému musí být poskytnuta dostatečná lhůta na seznámení s výsledky vyšetřování. Lhůtu však nelze donekonečna prodlužovat. Pokud má vyšetřovatel dojem, že dostatečná lhůta už byla poskytnuta, nemusí další žádosti o prodloužení termínu vyhovět a může ze svého rozhodnutí stanovit konečnou lhůtu. Proti tomu sice lze podat stížnost, ale to nemá vliv na samotné vyšetřování," řekla serveru nova.cz právnička Dagmar Raupachová.

Právní zástupce šéfa lidovců dále v uplynulých dnech požádal, aby byla celá kauza předána z přerovského státního zastupitelství jinam. Nejvyšší státní zastupitelství proto požádalo o spis, aby mohlo o této věci rozhodnout.

„Dosud rozhodnuto není. Spis už máme k dispozici a nyní musí následovat pečlivé prostudování, aby bylo možné posoudit důvodnost návrhu," řekl dnes mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Jiří Bigas. Na učinění tohoto rozhodnutí není podle Bigase stanovena žádná lhůta a zatím není jasné, kdy bude znám výsledek.

Policie podezírá Čunka z toho, že v únoru 2002 jako tehdejší vsetínský starosta dostal od majitele realitní společnosti H&B Real Petra Hurty zhruba půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty.

Policie podezírá majitele realitní společnosti H&B Real Petra Hurtu, že Čunkovi jako vsetínskému starostovi v únoru 2002 předal zhruba půlmilionový úplatek za prodej většinového podílu města ve firmě Vsetínské byty. Oba obvinění odmítají. O tom, že se jí Čunek chlubil převzetím úplatku, vypověděla na policii jeho bývalá sekretářka Urbanová.

Čunek je prvním členem české vlády obviněným v době, kdy působí ve funkci. Ani v zahraničí není taková věc obvyklá. Situace kolem Čunka vyvolává napětí ve vládní koalici.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz