Zpravodajství

Soud se zabýval podivnou směnou paláce za panelák

Soud se zabýval podivnou směnou paláce za panelák
Zdroj: TV Nova

Před půl rokem naše televize upozornila na podezřelou bezúplatnou výměnu barokního paláce v těsné blízkosti Pražského hradu za panelák v Praze - Řepích. Ve čtvrtek začal soud o platnosti této takzvané směny. Nové vedení společnosti Bayton tvrdí, že se stále cítí být majitelem paneláku. V něm je teď ubytovna pro několik stovek policistů. Podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je směna platná.

Panelák na pražském sídlišti měl odhadní cenu 150 milionů korun. Vlastníkem je společnost Bayton. Bývalý barokní klášter těsně u Hradu je kulturní památkou s odhadní cenou 73 milionů. Majitelem je ministerstvo vnitra. Tyto dvě nemovitosti se v roce 2001 bezúplatně směňují. S tím souhlasila Zemanova vláda.

Hned druhý den po směně palác firma Bayton prodala společnosti TH Real za 81 milionů. Ta památku loni na podzim nabídla k prodeji už za půl miliardy korun. Ve chvíli, kdy jsme na případ upozornili, firma Bayton překvapivě napadla směnu u soudu.

Směnu památky musel schválit tehdejší ministr kultury. Doklad o tom se nikdy nenašel. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových stejně jako současný vlastník paláce firma TH Real tvrdí, že směna byla v pořádku a podle zákona.

Situaci ale ještě dál komplikuje další subjekt. Řád redemptoristů, kterému byl palác vyvlastněn a teď ho chce zpátky.

Kdy a jak soud o platnosti směnné smlouvy rozhodne, se vůbec nedá odhadnout. Další jednání je nařízeno na konec července.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz