Zpravodajství

Trestní oznámení na prezidenta Bushe odloženo

Trestní oznámení na prezidenta USA George Bushe dnes městské státní zastupitelství v Praze odložilo. Oznámení pro porušení zákona na ochranu míru podal v pondělí Zdeněk Milata z Milovic. "V pátek jsme toto trestní stíhání odložili," uvedla pro nova.cz Marcela Kratochvílová, náměstkyně městského státního zástupce.

"Bylo to naprosto nejasné oznámení, ze kterého nevyplývalo, že by Bush spáchal trestný čin," uvedla pro náš server Kratochvílová.

Prezident USA navíc podléhá stejně jako každá jiná hlava státu absolutní imunitě. Toto trestní podání nemá smysl a je absurdní, řekl pro nova.cz právník Vladimír Smejkal.

Milata v textu svého oznámení mj. píše: "Vzhledem k tomu, že osoba George Bushe, kterou důvodně podezírám z odpovědnosti za války v Iráku a Afghánistánu, a která svými opakovanými výroky válku podněcuje, vyhrožuje jí a válku propaguje, navštíví ve dnech 4. a 5. června 2007 Českou republiku, žádám vás o zahájení úkonů v trestním řízení, pro spáchání trestného činu propagace a podněcování k válce." Celý text má naše redakce k dispozici.

Podle Smejkala také nelze vymáhat trestní odpovědnost vůči cizímu státnímu příslušníkovi.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz