Zpravodajství

Nová koncepce prodeje dřeva má stát připravit o miliardy

Nová koncepce prodeje dřeva má stát připravit o miliardy
Zdroj: TV Nova

Lesy České republiky chtějí spustit novou koncepci prodeje dřeva pro roky 2008 - 2010, která stát údajně připraví o miliardy korun. Vyplývá to z ekonomické analýzy nadnárodní společnosti Ernst & Young, kterou si zadalo předchozí vedení Lesů. Zatímco současný ředitel Lesů tvrdí, že jde o špatně odvedenou analýzu, soukromé lesnické společnosti a námi oslovený analytik se shodují, že jde o varování, které je potřeba brát velmi vážně.

Analýzu Lesy České republiky a ministerstvo zemědělství už několik týdnů utajují. Vyplývá z ní, že koncepce prodeje dřeva předchozího vedení Lesů, kdy vytěžené stromy prodávaly přímo soukromé firmy, byla o miliardy korun výhodnější, než nová koncepce, která počítá s tím, že se do obchodu více zapojí státní podnik. 

Podle nové koncepce by Lesy získaly jen polovinu toho, co by mohly získat podle staré koncepce. Ten rozdíl je dvě miliardy korun ročně.

Utajování analýzy se nelíbí České asociaci podnikatelů v lesním hospodářství. Ta proto Lesy a nadřízené Ministerstvo zemědělství vyzvala: zveřejněte analýzu.

Podle lesů je navíc analýza špatně zpracována. Společnost Ernst and Young zatím nechce výroky Lesů komentovat. Lesy jsou i přes všechny výtky rozhodnuty novou koncepci spustit. Prá je plně v souladu s evropskými trendy a evropskými principy.

Podle obchodníků se dřevem je tomu naopak, jde prý o zestátnění tohoto odvětví a proto vyvolají jednání s ministerstvem zemědělství. Protože o tomhle by měla rozhodnout minimálně vláda ČR

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz