Zpravodajství

V Kostelci nad Orlicí slavily i děti ze zkumavky

Párů, kterým se nedaří počít dítě, je stále více. Každým rokem tak přibývá dětí, které přišly na svět díky umělému oplození. Dnes se z celé republiky sjeli do Kostelce nad Orlicí rodiče se svými ratolestmi, kterým pomohli na svět právě umělým způsobem.

A nebylo jich vůbec málo. Do Centra reprodukční medicíny jich dorazilo na dvanáct set. Pro děti tu byly připraveny různé hry a divadlo, rodiče si zase vyměňovali zkušenosti.

Počet neplodných párů v populaci je odhadován na 15 procent.

Negativní vliv na plodnost má pití alkoholu, kouření, nezdravá strava a nadváha.

Mužům by zase prospělo, kdyby těsné slipy vyměnili za mnohem vzdušnější trenýrky. Pouze ve třech procentech případů je neplodnost neléčitelná. Když selžou všechny možné postupy, přichází na řadu umělé oplození. Takzvaně ze zkumavky se u nás ročně rodí asi tři procenta dětí.

Přebytečná embrya si mohou rodiče za poplatek uložit do kryolaboratoře. Tam čekají až do doby, kdy je budou potřebovat. V těchto podmínkách mohou přežít až několik desítek let. Během této doby se můžou zlikvidovat, použít na výzkum nebo dokonce i adoptovat. O návštěvě odborníka by měl uvažovat každý pár, kterému se ani po roce snažení nepodařilo založit rodinu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz