Zpravodajství

V kostele ve Varech je rukopis ruského cara

Zázračný dar z nebes - takhle popisuje děkan pravoslavného kostela v Karlových Varech otec Nikolaj unikátní objev vzácných archiválií. Na výšku sice mají pouhých deset centimetrů, ale mají nesmírnou historickou cenu. Ve skrýši knihovny chrámu svatého Petra a Pavla nalezl pravoslavný kněz mimo jiné i rukopis cara Alexandra II., velkého reformátora Ruské říše 19. století.

Pravoslavný kostel v Karlových Varech je snad neobletovanější památkou ve městě. Dlouhá desetiletí nikdo netušil, ani z řad odborníků a duchovních, že skrývá taková tajemství.

Je to obyčejný štos zaprášených a zažloutlých papírů. Pro pravoslavné v Karlových Varech ale unikátní poklad. Rukopisy, kterých je v Evropě jen pár kousků. Například ručně psaný telegram cara Alexandra II.

Přesné místo nálezu v knihovně chrámu duchovní otec Nikolaj tají. Má obavy ze zlodějů. Odborníci se radují i z nálezu účtu starého přes 150 let. Tehdy se nakupovaly věci pro kostel. Povolení k vysvěcení chrámu či kupní smlouvy pozemku z předminulého století, na kterém kostel stojí.

Otec Nikolaj se dokonce rozhodl, že o svém nálezu napíše knihu. O historii potomků první vlny ruské emigrace, která se zasloužila o výstavbu tohoto kostela. Ten už 110 let slouží ruským pacientům v Karlových Varech.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz