Zpravodajství

Pražský orloj se zastavil, důvodem byla porucha

Pražský orloj se zastavil, důvodem byla porucha
Zdroj: TV Nova

Pražský orloj, na který se jezdí denně dívat tisíce lidí z celé zeměkoule od sobotního podvečera až do dnešního poledne nefungoval. Závadu musel přímo z chaty přijet opravit jeden ze dvou orlojníků, kteří umí opravit jakoukoli poruchu na 600 let starém zařízení.

Zdroj: TV Nova

Stovky turistů už od soboty marně čekali pod staroměstským orlojem. Z okýnek, které mají být jinak zavřené, na ně pohlíželi svatý Filip s Jakubem, kteří se v celou ne a ne ohnout.

Aby další turisté nečekali zbytečně pod orlojem, pražský orlojník přijel přímo z chaty věc řešit.

Podle všeho za závadu mohou současné obrovské výkyvy teplot. Orloj totiž ukazuje čtyři časy. Klasický 24hodinový, staročeský - první hodina je počítána od západu slunce, babylonský - ten má 12 hodin a hvězdný, který ukazuje hvězdička.

Zdroj: TV Nova

Součástí je i kalendář s datumem, označením dne, kdy A je pondělí a G neděle a dočtete se i kdo má svátek. Dozvíte se také v jaké pozici na obloze je Slunce, kde přesně je měsíc a nechybí ani zvěrokruh.

Jenomže teď orloj prý zlobí více než je zdrávo. To, že se orloj zastavil na 20 hodin, podle orlojníka není moc dobré.

Podle starých tradic se Čechům špatně povede, když se orloj zastaví. Tato pověra ale platí pouze, když se orloj pokazí na Silvestra. Máme ale červen, takže český národ může v klidu spát.

Bohatá historie orloje

Orloj má tři hlavní části. Nejzajímavější je astronomická část, ukazující polohy nebeských těles. Pod ní je umístěno kalendářové kolo, které v 19. století vybavil malbami malíř Josef Mánes. Kolem astronomické části jsou pak umístěny pohyblivé figurky pro pobavení diváků.

Důležitou součástí je také pohyblivé procesí dvanácti apoštolů, kteří se ukazují každou hodinu nad astronomickou částí.

Jednou z nejstarších částí orloje jsou mechanický hodinový stroj a astronomický číselník z roku 1410. Stroj vytvořil hodinář Mikuláš z Kadaně pravděpodobně podle návrhu Jana Šindela, který se stal později profesorem matematiky a astronomie na Karlově univerzitě. Pražský orloj byl teprve třetím strojem svého druhu. První orloj byl zkonstruován v Padově v roce 1344.

Během Pražského povstání v posledních dnech druhé světové války byl orloj těžce poškozen při požáru staroměstské radnice. Po velkém úsilí byl opravený orloj uveden do chodu v roce 1948.

Naposledy byl orloj rekonstruován na podzim 2005, kdy došlo ke zrestaurování soch a spodního kruhu od Josefa Manesa. Dřevěné sochy byly zakryty sítí proti holubům.

Dvanáct apoštolů

Každou hodinu se ve dvou okénkách orloje objevuje 12 apoštolů: sv. Petr (klíč), sv. Matěj (sekera), sv. Jan (kalich), sv. Ondřej (kříž ve tvaru X), sv. Filip (kříž), sv. Jakub (valcha), sv. Pavel (kniha), sv. Tomáš (kopí), sv. Šimon (pila), sv. Tadeáš (desky), sv. Bartoloměj (kůže) a sv. Barnabáš (svitek). Současné sošky dvanácti apoštolů vytvořil v druhé polovině 20. století sochař a loutkář Vojtěch Sucharda. Jejich dřívější, pravděpodobně barokní, verze shořely při požáru radnice na konci druhé světové války během Pražského povstání.

zdroj: wikipedia

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz