Zpravodajství

S výměnou peněz na dovolenou můžete počkat

S výměnou peněz na dovolenou můžete počkat

Před cestou na letní dovolenou můžete s výměnou peněz počkat klidně až do dne odjezdu. Kurz domácí měny vůči euru i dolaru bude do začátku prázdnin posilovat a evropská i americká měna tak bude stále levnější.


"V současné době je koruna vůči euru blízko nejslabších hodnot za tento rok. Do měsíce by česká měna mohla posílit na 28,10 Kč/EUR. Pro české turisty je tedy výhodnější počkat s výměnou korun do začátku léta," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Vyčkejte na příhodný kurz

Zhodnocení české měny pomůže čtvrteční zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou. "Koruna by díky rostoucím sazbám měla ve druhé polovině roku převážně posilovat. Proto platí, že čím déle turisti vydrží, tím větší šanci na výhodný kurz mají. Pro konec tohoto roku předpokládáme dokonce kurz 26,70 Kč/EUR," odhadla analytička Next Finance Markéta Šichtařová.

Vlk míní, že během prázdninových měsíců bude koruna stagnovat až mírně zpevňovat. "I přes možné posilování koruny během léta bude k nákupu valut lepší využívat krátkodobých výkyvů kurzu, než se spoléhat na dlouhodobé trendy," uvedl. Očekává, že posilování koruny vůči euru bude silnější než vůči dolaru.

"Koruna se bude během letošní turistické sezony pohybovat v rozpětí 28,05 až 28,45 Kč/EUR. Proto je výhodné směnit koruny při dolní hranici kurzu a se směnou za eura naopak počkat při horním limitu," doporučil analytik České bankovní asociace Filip Štěrba.

Koruny za valuty letos pravděpodobně smění více Čechů než loni. Zájem o letní dovolené je nyní podle cestovních kanceláří meziročně o deset procent vyšší. Nejvíce lidí, stejně jako v minulých letech, míří do Chorvatska a Itálie. Zájem o tyto destinace ale klesá. Rostoucí poptávka je po dovolených v Tunisku, Maroku, Thajsku či Egyptě.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Krátká zpráva

Česko dalo Ukrajině helikoptéry a tanky, uvedl americký ministr

Ukrajinská armáda nedávno od Česka dostala bojové helikoptéry, tanky a raketové systémy. Po pondělním telekonferenčního jednání se spojenci to řekl americký ministr obrany Lloyd Austin. Hlavním tématem schůzky byla další vojenská pomoc Ukrajině, uvedl portál Defense One.

Píše se na Deník.cz