Zpravodajství

Skandál: Šéf exekutorů si koupil vilu

Skandál: Šéf exekutorů si koupil vilu
Zdroj: TV Nova

Prezident exekutorské komory Juraj Podkonický si koupil dům, který byl vydražen v exekuci. Uvedly to dnešní Lidové noviny. Zatímco soudcům, kteří se exekucemi zabývají, zákon zakazuje zapojovat se do dražby, exekutorů se to netýká. To kritizují i některá sdružení, která se zabývají ochraňováním lidských práv.

Funkcionalistickou vilu na pražské Evropské ulici koupil Podkonický v dražbě za šestnáct milionů korun. Podle bývalého majitele domu se ale dala prodat za dvacet šest až třicet dva milionů.

Podle Lidových novin se totiž o prodeji téměř nikdo nedozvěděl. Dražby se účastnili pouze dva zájemci. Exekutor Vladimír Plášil, který měl prodej na starosti, měl dnes vypnutý telefon, podle mluvčího exekutorské komory ale vše proběhlo v pořádku.

Cenu tak lze prý považovat za tržní. Totéž říká i šéf exekutorů Podkonický.

Bývalý majitel vily přesto podal na exekutora Plášila trestní oznámení. Současná praxe, kdy se exekutor smí účastnit dražby, ale podle nevládní organizace Iuridicum Remedium v pořádku není. Své návrhy by ráda dostala do novely zákona o exekutorech.

Novela teď leží v poslanecké sněmovně. ta by ji měla projednat po parlamentních prázdninách.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz