Zpravodajství

Bush se po noci v Hiltonu setkal s českými politiky

Bush se po noci v Hiltonu setkal s českými politiky

S příletem amerického prezidenta panují v Praze bezpečnostní opatření, která jsme naposledy zažili před pěti lety při zasedaní NATO. Velké manévry zažívá okolí hotelu Hilton, kde je Bush ubytován. Dnes jej čeká rušný den. Sešel se s Václavem Klausem, Mirkem Topolánkem, Jiřím Paroubkem a poobědvá také u jednoho stolu s prezidentam Václavem Klausem, Václavem Havlem nebo například také s expremiérem Milošem Zemanem.

V okamžiku kdy prezidentská kolona opouští brány ruzyňského letiště, bylo v pohotovosti 1500 policistů. Policisté téměř úplně uzavřeli jednu z hlavních tepen metropole Evropskou ulici. Ze vzduchu vše jistil vrtulník.  

V koloně byli obě limuzíny Cadillac. Podle našich informací šéf bílého domu seděl v té zadní limuzíně. Kromě amerických odstřelovačů ho střežili i čeští policisté z elitního útvaru rychlého nasazení. 

Bush jednal s českými politiky o základně

Americký prezident George Bush bude dnes dopoledne na Pražském hradě jednat s českými politickými špičkami, hlavně o případném umístění americké protiraketové základny v ČR a Polsku. Bush, který je v Praze od pondělního večera, promluví také na konferenci o demokracii a bezpečnosti v Černínském paláci.

O základnách a vízech s Klausem a Topolánkem

Na Hradě Bush dopoledne jednal se svým protějškem Václavem Klausem a také premiérem Mirkem Topolánkem (ODS). Vedle základny se hovořilo o zrušení vízové povinnosti vůči českým občanům ze strany USA a také na ekonomické otázky. Schůzku má Bush v plánu rovněž se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

Na Oběd s Klausem přijde i Havel

Na počest amerických hostů uspořádal prezident Klaus slavnostní oběd na Hradě. Zúčastní se ho také exprezident Václav Havel. Bývalý český prezident bude spolu s Bushem rovněž na konferenci o demokracii.
První dámy Laura Bushová a Livia Klausová si prohlédnou hradní zahrady. Čeká je také návštěva Strahovského kláštera. 

Bush spal asi v Hiltonu, bylo tam nejvíc transportérů

Jeden vůz rušil okolo amerického prezidenta signál mobilních telefonů v okruhu stovek metrů. Při průjezdu Prahou nechyběla ani pověstná černá sanitka - pojizdný operační sál.

Do poslední chvíle nikdo nevěděl, kde prezident Bush přespí. Noc podle všeho strávil v hotelu Hilton. Právě sem totiž najeli obrněné transportéry. Střechy obsadili odstřelovači. Před půl desátou večer tam dorazila i prezidentská kolona.

Bush prý dnes rozzlobí Rusko, píše Reuters

Americký prezident George Bush se má na dnešní konferenci o demokracii v Praze zmínit o známkách omezování svobod v Rusku a Číně.

Před projevem, který má být hlavní Bushovou řečí na jeho osmidenní cestě po Evropě, to prozradil podle agentury Reuters Bushův poradce pro otázky národní bezpečnosti Stephen Hadley. Agentura Reuters soudí, že projev by mohl Moskvu "rozzlobit".

Projev, v němž Bush rovněž vyzdvihne pokrok k demokracii v bývalých komunistických zemích, jako je ČR, by údajně mohl dále zvýšit napětí mezi Bushem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Není sice známo, jak dalece nejmocnější politik světa ve své kritice Kremlu kvůli omezování svobod půjde, ale Bílý dům prý dal jasně najevo, že Rusko i Čína v něm budou zmíněny.

Ruzyně přešlo na normální provoz

Ruzyňské letišti, které kvůli příletu amerického prezidenta George Bushe do Prahy zhruba na půl hodiny přerušilo provoz, opět funguje standardně. Řekla to mluvčí letiště Eva Krejčí. Kvůli přerušení provozu bylo opožděno 10 letů, průměrné zpoždění dosáhlo zhruba 20 minut, uvedla.

Letoun Air Force One s prezidentem Bushem na palubě přistál v Praze krátce po 20:45, provoz letiště byl podle Krejčí obnoven ve 21:13.
Cestující byli předem upozorněni, že jejich spoje budou mít zpoždění. Pracovníci letiště nezaznamenali podle Krejčí žádné problémy.

Těžkooděnci se střetli s anarchisty

Stovky anarchistů se večer vydaly na pochod Prahou a dorazily až k rezidenci amerického velvyslance v Bubenči. Na místě jim v postupu zabránili policejní těžkooděnci. Většina anarchistů se již rozešla.

Asi tři desítky posledních demonstrantů zůstaly u budovy rezidence v obklíčení policejními těžkooděnci. Policisté postupně jednomu po druhém kontrolovali osobní doklady, než je nechali odejít.

Podle odhadů pořadatelů se na Pohořelci na podvečerním pokojném protestu proti zamýšlenému umístění amerického radaru v Česku sešlo až 2000 lidí; Jan Májíček z iniciativy Ne základnám odhadl počet demonstrantů na 1500. Podle policisty monitorujícího průběh demonstrace se však na Pohořelci sešlo asi pouze 500 lidí.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz