Zpravodajství

Dva muži obviněni kvůli demonstracím proti Bushovi

Dva muži obviněni kvůli demonstracím proti Bushovi

Policie obvinila dva muže, kteří se v pondělí spolu s dalšími několika desítkami lidí pokusili prorazit zátarasy do Loretánské ulice, která je kvůli návštěvě prezidenta USA George Bushe uzavřena. Proti návštěvě George Bushe v České republice vyšly do ulic demonstrovat stovky lidí. Asi nejvíc se jich sešlo nedaleko Pražského hradu. Několik desítek z nich se pak vydalo k americké rezidenci. Musela zakročit i policie. Na Bushe však čekali také příznivci jeho politiky. Demonstrace monitorují reportéř Jiří Borovec a Martin Novotný.

Podle mluvčího pražské policie Ladislava Bernáška jsou oba muži ve věku 21 a 37 let podezřelí z výtržnictví a z útoku na veřejného činitele.

Podrobnosti k návštěvě George Bushe čtěte ude! 

Tři lidi předvedli policisté na služebnu kvůli prokázání totožnosti a další tři zřejmě spáchali přestupek.

Nedaleko Pražského hradu, který se proměnil v nedobitnou pevnost, se sešlo asi tisíc demonstrantů. Chtěli vyjádřit nesouhlas s výstavbou radarové základny u nás.

Pokusili se prorazit i policejní kordon a dostat se k hradu. Těžkooděnci je ale vytlačili. Demonstranti se pak vydali na pochod k americké rezidenci. Policie všechny obklíčila a postupně jednomu po druhém kontrolovala osobní doklady. Ten kdo je neměl, skončil v policejním antonu.  

Vylezl na auto a chtěl propuštění kamarádů

O velký rozruch se postaral i jeden mladík. Vylezl na policejní auto plné těžkooděnců a požadoval propuštění zadržených demonstrantů.

Stovky anarchistů se večer vydaly na pochod Prahou a dorazily až k rezidenci amerického velvyslance v Bubenči. Na místě jim v postupu zabránili policejní těžkooděnci. Většina anarchistů se již rozešla.


Asi tři desítky posledních demonstrantů zůstaly u budovy rezidence v obklíčení policejními těžkooděnci. Policisté postupně jednomu po druhém kontrolovali osobní doklady, než je nechali odejít. Jednu osobu policisté předvedli na služebnu kvůli prokázání totožnosti.

Greenpeace si přivstali, z Karlova mostu vypustili balon proti radaru

Aktivisté ekologické organizace Greenpeace protestovali dnes časně ráno poblíž Karlova mostu proti návštěvě amerického prezidenta George Bushe v Praze. Vypustili heliový balon s nápisem "72% say no radar" (72% říká ne radaru) a na Vltavu vypluli v nafukovacích člunech. Mezi nimi pak rozvinuli transparent upozorňující na rizika globálního oteplování. Policisté proti akci nijak nezasáhli.

Greenpeace chtěla podle organizátorů akce prezidentovi USA připomenout, že dosluhující americká administrativa údajně blokuje mezinárodní snahy o zmírnění dopadu klimatických změn a zároveň se veřejnosti snaží namluvit, že prvořadou bezpečnostní hrozbou jsou íránské mezikontinentální rakety.

Globální oteplování dalším tématem

Na transparentu byl nápis "Warm climat & Cold war?!" (Oteplování klimatu & studená válka?!). Heslem na balonu připomněli výsledky průzkumů veřejného mínění, podle nichž většina obyvatel odmítá umístění americké radarové základny na českém území.

Původně Greenpeace plánovala vypuštění velkého balonu s košem. Nemohla tak ale učinit kvůli bezpečnostním opatřením, protože nad Prahou je vyhlášena bezletová zóna.

Greenpeace se hlásí k racionální debatě o bezpečnostních rizicích a odmítá údajnou cenzuru vědeckých argumentů ze strany amerického prezidenta a jeho lidí. "S ochranou klimatu musíme začít co nejdříve.

Pokud místo toho začneme závody ve zbrojení, hrozí nám nemalé environmentální i ekologické škody," řekl novinářům výkonný ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter.

Policie ČR

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz