Zpravodajství

Prezident Bush se rozloučil s Českem a odletěl

Prezident Bush se rozloučil s Českem a odletěl

Americký prezident George Bush se svojí manželkou Laurou a rozsáhlým doprovodem v 17:40 nastoupil do leteckého speciálu Air Force One a odletěl z ruzyňského letiště do Německa. Ukončil tak svoji jednadvacetihodinovou návštěvu Prahy.

Kvůli jeho návštěvě bylo nasazeno na 1500 policistů. O bezpečnost George Bushe se staralo 1000 členů pražské policejní správy a další posily povolané z krajů. Podle tisku bylo v Praze v souvislosti s návštěvou také zhruba 900 Američanů. Opatření spojená s jednodenním pobytem amerického prezidenta přišla podle odhadů médií na deset milionů korun.

Bush se přesouvá do německého Rostocku na summit skupiny G8. Nejvíce sledované schůzky budou s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Více ke skončené návštěvě George Bushe čtěte zde!

"Odjíždím z Prahy s jistotou, že téma svobody není vyčerpané," prohlásil na závěr půlhodinového projevu, který účastníci pražské konference ocenili potleskem vestoje.

V Černínském paláci nechyběl Havel, odpůrce Kremlu a bývalý šachový velmistr Garri Kasparov, současní i bývalí disidenti, politici a další osobnosti, s nimiž se Bush po projevu setkal.

Šéf Bílého domu v projevu uvedl, že je pro něj ctí promluvit v Česku, k národu v srdci Evropy, který bojoval za svou svobodu v éře nacismu a komunismu, včetně dvacetileté okupace Sovětským svazem.

Ocenil, jak se nynější Česká republika zasazuje o dodržování lidských práv na Kubě, v Bělorusku a dalších státech, které čelí v této věci mezinárodní kritice. Stejně jako po setkání s českými politiky vyzdvihl české angažmá v Iráku, Afghánistánu či Kosovu.

 

 

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz