Zpravodajství

Medard v ČR: bude teplé počasí s deštěm

Druhá polovina prvního týdne v měsíci červnu nám přinese tropické teploty. Vystřídá tak jarní počasí, které se postupně změní v letní. Tento týden je však zajímavý i tím, že 8. června, tedy v pátek, slaví svátek sv. Medard. Čekají nás tak chladnější dny s deštěm, které někdy zasahuje až do prvních červencových dnů.

„Nad Evropou se ustálí oblast nízkého tlaku vzduchu, která se udržuje po delší období. Někdy se o medardovském počasí hovoří jako o evropském monzunu, ale chybí tu zimní proudění suchého a chladného vzduchu z pevniny nad oceán. Změna v charakteru počasí je vyvolána přílivem chladného polárního vzduchu z Atlantiku," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová.

Teploty a jejich vzestup by se měly ustálit nebo mírně klesnout. Setkáme se ale i se slunným a teplejšími dny.

Jak zamíchá počasím letošní 8. červen?

„Prozatím to vypadá, že na Medarda bude až 29 °C a to díky teplému jihozápadnímu proudění. Bude převážně polojasno, ale v odpoledních hodinách se bude vytvářet nízká oblačnost a z ní budou vypadávat srážky."

„V úterý bude převážně polojasno, během odpoledne až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky, nejvíce by mělo pršet na Šumavě a na jižní Moravě. Nejvyšší odpolední teploty vystoupí na 24 až 28 °C."

„Středa bude polojasná až oblačná, v odpoledních hodinách očekáváme místy přeháňky a bouřky, ranní teploty klesnou na 16 až 12 °C, odpolední vystoupí ke 24 až 28 °C."

„Medardovský čtvrtek bude polojasný až oblačný, místy s přeháňkami nebo bouřkami. Ranní teploty budou klesat k 17 až 13 °C, odpolední vystoupí na 25 až 29 °C."

„Pátek bude převážně polojasný, v odpoledních hodinách s ojedinělými přeháňkami nebo bouřkami. Ranní teploty klesnou na 17 až 13 °C, odpolední vystoupí na 26 až 30 °C."

„Také víkend bude převážně polojasný, jen ojediněle s přeháňkami nebo lokálními bouřkami z tepla. Noční teploty se budou pohybovat od 18 do 14 °C a odpolední vystoupí k 27 až 31°C."

Svatý Medard vždy jen dobré víno pije a vodu nechává, ať se kam chce lije 

Měsíc červen mění slunovrat jaro v léto. Plynulý přechod od zimy k létu na sebe bere podobu nejkrásnějšího ročního období. K Medardovi se váže v celé Evropě přímo rekordní množství pranostik, které předvídají a komentují počasí v období od 6. do 18. června.

Když na Medarda prší, těžko se seno suší.

Jaké počasí na Medarda bývá, šest neděl trvání mívá.

Medard nemá mrazů více, by zamrzly nám vinice.

Prší-li na Medarda a Prokopa, zmokne mandel i kopa.

Když na Medarda prší ...červen mokrý a studený - bývají žně zkažený.

Na jakou notu Medard zahraje, na tu se bude celý měsíc tancovat.

Jasný den na Medarda tiší rolníkovo naříkání.

Kdo na Medarda zasívá, hojnost lnu a zelí mívá.

 

 

 

 

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz