Zpravodajství

Laurie Anderson v Praze a česky

Až ke kořenům nejryzejšího undergroundu se budete moci ponořit prostřednictvím vystoupení legendární umělkyně Laurie Anderson. Když Laurie Anderson začínala, byla zvána královnou newyorské bohémy. Nyní Laurie přijíždí do Prahy. Chcete-li zažít něco hodně speciálního, tento koncert byste zmeškat neměli…

Když Laurie Anderson vydala v polovině roku 1982 své debutové album Big Science, byla již v té době známá jako konceptuální umělkyně a skladatelka, která ve svých na houslové hře postavených skladbách využívala jak nejmodernější technické zařízení, tak i doma vyrobené pomůcky. Byla jednou z postav hudebně vizuálních artperformerských kruhů Dolního Manhattanu, z kterých vyšli i Philip Glass a David Byrne.

Na vrchol hitparád ji katapultovala skladba O Superman (For Massenet), upravená verze árie Julese Masseneta, francouzského operního skladatele z 19. století. Slavný britský rádiový DJ John Peel tuto osmiminutovou skladbu pustil do éteru na BBC Radio One. Skladba se závratnou rychlostí a s obrovským úspěchem u fanoušků i kritiky rozšířila po obou březích Atlantiku.

Hudební ani psychický účinek díla Laurie Anderson se v posledních 25 letech nijak nezmenšil. Big Science, jež je plné zvukových smyček s příměsí všeho, například i dud, stálo na počátku sofistikovaných beatů - s divokým instrumentálním gestem a samply tak typickými pro současnou elektronickou a taneční hudbu.

Silnou hudební stránku však doplňují mnohdy mnohem silnější texty. Ve svých písních se jí podařilo vyjádřit sociálně politickou úzkost, kterou v americké společnosti vnímala, i touhu po bezpečí a citové spojení. Témata Big Science - s obrazy letadel, padajících z nebe (From the Air), s vizí utěšujícího i zlověstného objetí technologie (O Superman) a s neúspěchem mužů a žen dorozumět se stejným jazykem (The It Tango) oslovují stejně účinně posluchače i dnes a dělají z Big Science stejně pronikavé a působivé album jako v době svého vydání, v současnosti možná ještě o něco mrazivější.

Pro pražský koncert, stejně tak jako pro celé své všemi dlouho očekávané turné Homeland, jež započne 8. června v Itálii, rozpracovala projekt, který je kombinací zpěvu, recitace, multimediální prezentace a mnoha dalších prvků. Homeland sleduje dynamicky se měnící Ameriku 21. století. Mluví syntetickým jazykem technologie a senzuálním jazykem písničkářství a poezie.

Vzhledem k tomu, že Laurie Anderson má svá díla postavená na textech, všechny země, kde vystoupí spolu s dvojicí muzikantů, nabídnou veškerou komunikaci Laurie v tamní mateřštině. Ani Česká republika nebude výjimkou. Všechny texty budou v rámci koncertu kontinuálně překládány do českého jazyka a veškerý text poběží nad podiem tak, aby ani neanglicky hovořící fanoušci Laurie nebyli ochuzeni o kouzlo Lauriiných textů.

Laurie Anderson se českému publiku představí při koncertě, jež proběhne ve čtvrtek 14. června v pražském Kongresovém centru.

10:15

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz