Zpravodajství

Češi své dluhy splácí pomalu

Češi své dluhy splácí pomalu
Zdroj: TV Nova

Češi pozdě splácí své dluhy. Naše platební morálka je ve srovnání s Evropou jednou z nejhorších. Podle námi oslovených odborníků ještě doznívá podnikatelský boom 90. let a snaha obejít placení za objednané služby. Rekordně roste i zadluženost domácností. Každý Čech už dluží v průměru 60 tisíc korun. I tak ale zatím nedotahujeme zbytek Evropy nebo Ameriku.

Češi splácí dluhy se zpožděním v průměru až o 25 dní po splatnosti. Mezi 26 evropskými zeměmi jsme třetí nejhorší - předběhli nás třeba Maďaři, Slováci nebo země v Pobaltí. Nejlépe se mají věřitelé ve Finsku, tam se zpozdí platby maximálně o týden.

V čem jsme ale úplně nejhorší - nikdy se u nás nezaplatí 3,5 procenta všech plateb.

Domácnosti se u nás taky rekordním tempem začínají zadlužovat - ze 70 procent využívají hypoteční úvěry. Ty ale díky zástavě na nemovitosti splácí klienti poměrně spolehlivě.

Paradoxně nejvíc pohledávek, které musí vymáhat exekutoři, jsou platby za běžné služby - relativně jde o minimální částky.
Jedinou autoritou, která Čechy nutí splácet dluhy včas, je podle odborníků jenom banka.

Podle odborníků budou češi dluhy splácet včas, až se právně vyrovná pozice dlužníka a věřitele. Firmy by taky měly víc využívat inkasní společnosti.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz