Zpravodajství

Slovenští úředníci chtějí odstřelit polovinu medvědů

Slovenští úředníci chtějí odstřelit polovinu medvědů
Zdroj: TV Nova

Další pozdvižení na Slovensku kvůli medvědům. Tentokrát ale ne kvůli tomu, že by někoho pokousali. O rozruch se postaralo ministerstvo životního prostředí - chce, aby bylo snažší získat povolení na jejich odstřel. A důvod? Počty chráněných medvědů - teď jich je asi 800 - je prý třeba snížit o polovinu, aby každý měl svoje potřebné teritorium. Ochránci zvířat protestují.

V minulém týdnu pokousala medvědice lesní dělnici. Bála se totiž o mláďata. Žena vyvázla z incidentu bez vážnějších zranění jen kvůli gumové obuvi. Další medvědi řádí poblíž lidských stavení. Rádi si pochutnají na odpadcích v popelnicích. Ministerstvo tvrdí, že za to může přemnožení medvědů.

Podle úředníků je hustota medvědů na Slovensku nejvyšší na světě. Na Slovensku žije asi 800 medvědů. Ti tak soupeří o vhodné teritorium, slabší z nich se tak stahují k lidem. S tím ale nesouhlasí ochranáři přírody. Podle nich medvědy lákají blíž lidem právě myslivci, aby měli argumenty pro jejich odchyt.

Ročně povolí ministerstvo odstřel 70 medvědů. Ekologové ale často uspějí s odvoláním. Teď by je ale mohlo odvolání stát až 50 tisíc korun. Ochranáři zase žalují ministerstvo.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz