Zpravodajství

VIDEO: Odklad státních maturit je ohrožen

VIDEO: Odklad státních maturit je ohrožen

Ministryně školství se obává, že očekávaný odklad státních maturit je ohrožen. Podle ní poslanci nestihnou potřebnou novelu zákona na červnové schůzi projednat. Poslanci vládní koalice z toho viní opozici, protože dnes kvůli kauze vicepremiéra Čunka zablokovala jednání sněmovny. Ta to ale odmítá.

Radek a Robert mají maturovat za 11 měsíců, jak bude jejich zkouška z dospělosti vypadat, ale stejně jako tisíce dalších studentů ani po dnešku netuší.

Sněmovna sice měla odklad státních maturit projednat v tzv. druhém čtení, opozice ale prosadila přerušení schůze a podle koalice teď hrozí, že už se návrh nestihne v červnu projednat a odloží se až na září.

Kuchtová: Je to nezodpovědné

"Tento postup považuji za velmi nezodpovědný," varuje ministryně školství Dana Kuchtová.

"Studenti se dozví až při nástupu do školy, zda státní maturity budou odloženy nebo ne," říká Kuchtová.

"Jak se máme připravovat, když nevíme, z čeho budem maturovat. Za devět měsíců se to nedá dohnat, to si myslím, že je velice nefér," říkají studenti.

Opozice nařčení koalice odmítá, tvrdí, že se ještě dá vše stihnout.

"Koalice v této věci lže jako když tiskne," říká předseda poslaneckého klubu ČSSD Michla Hašek.

Ministryně školství doufá, že se jí nakonec podaří odklad státní maturity z českého a cizího jazyka o dva roky a z povinně volitelného předmětu o čtyři prosadit.

Podle některých poslanců bude osud zákona do poslední chvíle nevyzpytatelný.

Kvůli Čunkovi šly maturity stranou

Kvůli informaci, že případ dostal na starost jiný státní zástupce, sociální demokraté spolu s komunisty nejdříve demonstrativně opustili jednací sál, pak společnými silami dosáhli toho, že kolem poledne byla schůze do úterý přerušena.

Koaliční poslanci to označili za nemístnou obstrukci, kvůli které nestihla sněmovna projednat důležité body včetně odkladu státních maturit. Velkou kritiku vládních poslanců sklidil místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) - řídil schůzi ve chvíli, kdy sociální demokraté a komunisté opouštěli sál na protest proti tomu, že vládní koalice nepřipustila diskusi o vývoji Čunkovy kauzy, a přidal se k nim.

ČSSD v květnu oznámila podporu odkladu státních maturit

Sociální demokraté ještě v květnu proklamovali, že v Poslanecké sněmovně podpoří vládní dohodu týkající se odkladu státních maturit, kterou lídři koaličních stran podepsali na začátku května. 

 Také ČSSD po podpisu dohody signalizovala, že je i přes výhrady k činnosti vlády při přípravě státních maturit připravená přispět ke kompromisnímu řešení.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz