Zpravodajství

Lidoví léčitelé nemají trestní odpovědnost za špatnou péči

Česká lékařská komora žádá vládu, aby přijala zákon na ochranu pacientů před léčiteli. Lékařům vadí, že léčitele není možné žádným způsobem postihnout, pokud zanedbají péči o pacienty. Právě to mívá nezřídka tragické následky hlavně u lidí s rakovinou, kteří se upnou na sliby léčitele a odmítnou klasickou léčbu. Do nemocnice se pak často vracejí až tehdy, když už je pozdě.

Takové rány, které můžete vidět v reportáži, způsobila mladé dívce léčitelka. Znaménka na těle jí totiž odstraňovala kyselinou.

Pacientů, které léčitelé poškodí nebo zanedbají péči o ně, je celá řada. Především u nemocných s rakovinou to má často tragické následky. 

Onkolog drží v ruce chorobopis jednoho z takových případů: "V chorobopise je konkrétně řečeno, že pacientce bylo doporučeno něco lepšího, léčba u jednoho léčitele v Praze, takže léčbu odmítla."

V té chvíli měla prý ještě velkou šanci na uzdravení. Jenže od léčitele se do nemocnice vrátila až po roce a půl, už s metastázemi.

Jak to dopadlo? Zemřela!

Tento muž vypráví příběh svého už mrtvého syna. Měl zhoubný nádor slinivky. Progńoza lékařů byla špatná, tak šli za léčitelem.

"Říkal, že je tam pět nebo kolik nádorů, ale ovšem, že je to pro něj hračka, že to vyléčí. Během 14 dnů se to pronikavě zhoršilo, takže prakticky přestal chodit, ležel a zemřel," říká nešťastný otec.

Česká lékařská komora volá po tom, aby u nás vznikl zákon, který by pacienty před léčiteli chránil.

"Zatímco lékaři jsou tvrdě kontrolováni a je to zcela správné, tak léčitelé žádnou odpovědnost nenesou," říkají.

V Norsku normu mají, jako jediní v Evropě.

Léčitelé nejsou v systému lékařů. Ale mají vymezeno, které výkony mohou provádět a které ne. Například nesmějí léčit rakovinu, ani pacientovi tvrdit, že ji vyléčí. Mohou pouze léčit její symptomy.

Tomu se nebrání ani čeští lékaři.

Ministerstvo zdravotnictví ale žádnou normu týkající se léčitelů nepřipravuje. Nechce to prý to řešit represí.

Cestou je prý lépe informovat pacienty a zajistit lékařům takové podmínky, aby měli čas s nemocnými komunikovat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz