Zpravodajství

ČSSD vidí ve vývoji Čunkova případu politickou objednávku

ČSSD vidí ve vývoji Čunkova případu politickou objednávku
Zdroj: TV Nova

Opoziční ČSSD nařkla Nejvyšší státní zastupitelství z toho, že pracuje na politickou objednávku. Je to reakce na to, že Nejvyšší státní zastupitelství se rozhodlo v korupční aféře místopředsedy vlády Jiřího Čunka, který měl údajně převzít půlmilionový úplatek, vyměnit dozorujícího státního zástupce. Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká jakékoli tlaky odmítá s tím, že chce co nejdříve vystoupit před poslaneckým Ústavně právním výborem.

Renáta Vesecká ty věci nedokáže ustát ani zdůvodnit. Jí vedené Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) se chová jako generální prokurátor, to je nepřípustné, říkají sociální demokraté.

Podle sociální demokracie je za výměnou dozorujícího státního zástupce v kauze Čunek politická objednávka. Na výměnu prý mělo právo Vrchní státní zastupitelství, nikoli Nejvyšší státní zastupitelství.

"Považuju za svou povinnost se ohradit proti komentářům, že rozhodnutí NSZ bylo pod politickým tlakem," hájí se Vesecká.

U výměny státního zástupce prý byla zjištěná závažná procesní chyba při vyšetřování Čunkovy aféry. ČSSD ale začíná hovořit o odvolání Vesecké. I sám Čunek ovlivňování odmítá.

"Mnoho občanů si myslí, že je to tak, že člen vlády řekne Ivane, Langře, Mirku zastavte to, to je přece nesmysl," říká Čunek.

Z výměny státního zástupce a následně i policejního vyšetřovatele má ale radost, protože prý do médií unikaly informace z vyšetřování. "A to se snad už teď dít nebude," doufá vicepremiér.

Ve spravedlivý proces teď už věří i manželka Jiřího Čunka, která o případu říká: "Je to nesmysl, je to nesmysl, který je vykonstruovaný a to je vše."

Protože Renáta Vesecká cítí, že se kauza Čunek nebezpečně politizuje, chce předstoupit před poslanecký Ústavně právní výbor, aby vše vysvětlila.

Topolánek je porušením nezávislosti znepokojen

Premiér Mirek Topolánek je znepokojen informacemi o údajném porušování nezávislosti vyšetřovatelů a státních zástupců ve vyšetřování Čunkova případu.  

"Budu požadovat důsledné vyšetření všech pochybení a případného vlivu politiků spojených s minulými vládami," uvedl tiskovém prohlášení, které zaslal úřad vlády. Čunek čelí již několik měsíců podezření z přijetí úplatku.

Čunek je stíhán za údajné přijetí úplatku. Podle obvinění v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i zástupci firmy obvinění odmítají.

Změna žalobce proces zdrží 

Nový žalobce rozhodne, zda se případ dostane k soudu, což by mohlo ohrozit stabilitu vlády, nebo zda případ odloží. Je pravděpodobné, že změna, kterou navrhla Čunkova obhajoba, proces zdrží.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká uvedla, že případ měl od sdělení obvinění Čunkovi řešit jiný žalobce. Obst podle ní navíc nereagoval na nestandardní postup policie při vyšetřování.

Podle ředitele trestního odboru NSZ Stanislava Potoczka spočívala chyba v tom, že trestní stíhání bylo vedeno místně nepříslušným státním zástupcem. Přerovský žalobce neměl kauzu řešit po sdělení obvinění, ale pouze dozorovat policejní vyšetřování.

Policejní komisař Šošovička prý navíc nad rámec svých pravomocí komunikoval s korunní svědkyní Marcelou Urbanovou, někdejší Čunkovou sekretářkou. Potoczek uvedl, že si psali elektronickou poštou. Dozorující státní zástupce Obst na to prý měl reagovat.


Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz