Zpravodajství

Bouřka na Liberecku přinesla záplavy

Prudká bouřka se silným lijákem se přehnala v noci na dnešek severem Čech. Rekordní množství vody se sneslo hlavně na malou obec Oldřichov na Hranicích na Liberecku a způsobilo tam záplavy. Voda se lidem dostala do domů, zaplavila byty a ničila majetek.

Bouřka, která zůstala stát nad Oldřichovem na Hranicích, vykonala své. V krátké době tady spadlo kolem 400 mm srážek na metr čtvereční. Potůček, který obcí protéká, vodu nestihl pobrat.

Voda spolu s nánosy bahna zaplavila vesnici během několika minut.

Někteří lidé zjistili, že jsou záplavy až ve chvíli, kdy jim voda začala vtékat do ložnic okny.

Záplavy zjistili jako první hasiči a to víceméně náhodou. "Vyjížděli jsme původně na jeden padlej strom. Zjistili jsme, že půlka vesnice je pod vodou," říkají.

Od té chvíle začíná boj o záchranu majetku lidí, kteří katastrofu nečekali. V Hrádku nad Nisou zasedá krizový štáb. Vyklízejí se tuny bahna, v kontejnerech končí sedací soupravy, televize, pračky i oblečení.

Lidé se shodují, že nic podobného tady nikdo nepamatuje. V průběhu pondělí zde začnou zástupci pojišťoven sčítat škody. Už nyní je jasné, že půjdou do mnoha milionů korun. Úklid toho, co záplavy způsobily, potrvá ještě několik dní.

Naštěstí žádné zranění

"Záplavy se obešly bez zranění, ale škody na majetku jsou velké. Někteří lidé navíc neměli domy pojištěné," dodal. Podle operačního důstojníka Hasičského záchranného sboru v Liberci Karla Skořepy je na místě sedm jednotek dobrovolných a profesionálních hasičů s přenosnými čerpadly. Město přistavilo do Oldřichova kontejnery na zničený nábytek, kraj zapůjčí místním lidem v pondělí vysoušeče.

Oldřichovský potok tvoří v Hrádku nad Nisou hranici s Polskem. "Občas se při deštích rozvodní, ale podobnou katastrofu jako dnes místní lidé nepamatují od druhé světové války," poznamenal Půta. V Polsku po válce domy u potoka zbourali a dnes tam jsou jen pole.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz