Zpravodajství

Nejoblíbenější britské jméno? Vede Mohammed

Zatím se sice Britové drží i ve volbě křestních jmen dávných tradic a nejčastěji křtí syny jménem Jack, ale zanedlouho už může být všechno jinak. Nejrozšířenějšímu jménu totiž šlape na paty muslimský Mohammed.

Vyplývá to z oficiálních statistických údajů, na něž se odvolává list The Times. V uplynulém roce totiž spatřilo světlo světa 6900 nositelů starobritského jména Jack a jen o tisícovku méně chlapců pojmenovaných po zakladateli islámu. Transkripce jejich jména má sice různé podoby, nicméně zvuková forma se od sebe v podstatě neliší. Přitom v ostrovní říši žije zhruba 1,7  milionu muslimů, což představuje pouhá tři procenta veškeré populace. Znamená to, že se k Mohammedovi pravděpodobně uchylují i příslušníci jiných náboženských vyznání.

Na třetím místě oblíbených mužských křestních jmen pak figuruje Thomas, následovaný Joshuou a Oliverem.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Krátká zpráva

USA úspěšně testovaly hypersonické zbraně, tvrdí americké letectvo

Americké letectvo v pondělí oznámilo úspěšně provedený test hypersonické zbraně. Ta měla letět až pětinásobnou rychlostí zvuku. Uvedla to agentura Reuters. Test provedlo letectvo v sobotu na pobřeží jižní Kalifornie. USA není jediným státem, který hypersonické zbraně testuje či používá. Rusko je použilo ve válce na Ukrajině. Podle tvrzení USA má hypersonické zbraně testovat i Čína, ta to však popírá.

Píše se na Deník.cz