Zpravodajství

Atentátník v Iráku má na svědomí životy tří amerických vojáků

Tři američtí vojáci byli zabiti a šest jejich kolegů utrpělo zranění při nedělním sebevražedném atentátu v Iráku. Počet amerických ztrát v Iráku od počátku invaze v březnu 2003 tak překročil 3500.

Sebevražedný atentátník odpálil své auto naložené trhavinami u hlídkového stanoviště na mostě v Mahmudíji, asi 30 kilometrů jižně od Bagdádu. Mezi zraněnými je i irácký tlumočník. Část mostu, po němž vede dálnice, se po výbuchu zřítila. Na místo byla vyslána těžká technika, která odklízí trosky.

Od začátku června tak zahynulo v Iráku už 28 amerických vojáků. V květnu USA přišly v Iráku o 114 vojáků, takže se tento měsíc stal pro americkou armádu nejkrvavějším měsícem od listopadu 2004. Tenkrát v Iráku zahynulo 137 Američanů.

Velení amerických ozbrojených sil chce z Iráku postupně stáhnout 100.000 vojáků

Velení amerických ozbrojených sil chce údajně počínaje polovinou příštího roku začít výrazně redukovat početní stav svých jednotek v Iráku. Ze současných více než 150.000 vojáků by do konce roku 2008, nebo nejpozději do počátku roku 2009, měl zůstat v Iráku jen "pookupační kontingent" o síle kolem 50.000 mužů. luvčí Bílého domu Tony Snow zprávu amerického listu o údajné chystané redukci sil v Iráku nepotvrdil, ani nevyvrátil.

„V případě výrazného snížení amerického kontingentu by zbývající američtí vojáci mohli v Iráku zastávat roli sil rychlé reakce na pomoc iráckým vojákům, kteří by byli v první linii," uvedl Snow.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz