Zpravodajství

V Česku je na některé pracovní místa lidí jako šafránu

V Česku je na některé pracovní místa lidí jako šafránu
Zdroj: TV Nova

Česko se potýká s rekordním nedostatkem pracovníků v některých profesích. Úřady práce evidují nebývalý nárůst volných pozic, které se jim nedaří pokrýt. Největší mezery hlásí technické obory, autodopravci, ale i finanční profese. Ministerstvo práce chce lidi více motivovat k práci a nebrání se ani využití zahraničních zájemců.

119 tisíc volných pracovních míst v Česku - rekordní číslo od roku 1996. Potěší ty, kteří nemají práci, zaměstnavatelé ale mají obrovské problémy.

Přibývá dokonce firem, které po tisících zaměstnávají cizince. V plzeňském Pannasonicu pracují Poláci, Slováci nebo i Bulhaři.
Úřady práce tak řeší nový fenomén - narůstá počet volných pracovních míst, která se nedaří obsadit i několik měsíců. Jenom úřad práce v Praze 5 jich má 2500.

Ústecký kraj hlásí 6000 volných míst. Marně shánějí budoucí zaměstnance i personální agentury. Mezery jsou hned v několika oborech.

Podle analytiků je situace vážná - může roztočit inflační spirálu, tlačit na růst mezd a ekonomika se tak zpomalí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce některé profese doplnit zahraničními zájemci. S resortem průmyslu a obchodu plánuje zavedení tzv. zelených karet.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz