Zpravodajství

Zastřelení muže policisty doprovázejí otazníky

Zastřelení muže policisty doprovázejí otazníky
Zdroj: TV Nova

Nedělní zastřelení muže při policejním zákroku na pražském Proseku má další vývoj. Naší televizi se ozvali kamarádi zastřeleného, kteří tvrdí, že ho policisté zastřelili zbytečně. Naopak policie stále tvrdí, že zákrok byl adekvátní. Na situaci už reagovala i městská policie, která teď chce všech strážníkům vyměnit pouzdra na pistole.

Násilník měl údajně v neděli napadnout ženu. Potom i strážníky, kterým chvíli před tím vzal služební zbraň. Když přijížděla hlídka státní policie, viděla na místě zkrvavené strážníky a muže. Stál nad nimi se zbraní v ruce. Proto prý neváhali a útočníka zastřelili. Jenomže verze kamarádů zastřeleného je jiná. Podle nich policisté nebyli bez viny.

Kulka, která provrtala služební vůz, nevyšla z ukradené zbraně, ale z pistole samotných policistů. Zatímco městská policie informace o příbuzenském poměru útočníka, napadené ženy a městského strážníka popírá, státní policie tyto informace nevyvrací.

Výměna pouzder na pistole

Městská policie ale v úterý přišla s překvapivou zprávou. Na základě nedělní události, kdy útočník bez problému odcizil strážníkovi zbraň, chce vyměnit všechna pouzdra na pistole. Strážníci pražské městské policie jinak mají pravidelná přezkoušení z fyzické přípravy a střeleb jako státní policie. Sebeobranu cvičí jednou měsíčně. Školí je instruktoři, kteří se věnují například karate a judu. Rovněž policisté mají výcvik v použití donucovacích prostředků zhruba desetkrát do roka.

Jednou měsíčně se strážníci při výcviku sebeobrany učí zvládat modelové situace, do kterých se mohou na ulici dostat. Procvičují sebeobranu beze zbraně i s použitím tonfy - obušku s kolmou rukojetí. Trénují rovněž takové zneškodnění pachatele, aby pokud možno co nejvíce šetřili zdraví své i jeho.

Střelby strážníci absolvují dvakrát ročně. Při nich vystřílejí 50 nábojů. Každé tři roky musí strážník také získat osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů.

Inspekce se případem zabývá

Případ i nadále vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. Podle jejich předběžného závěru k pochybení policistů nedošlo.

Inspekce ministra vnitra, která se zabývá nedělní střelbou na pražském Proseku, nyní porovnává jednotlivé svědecké výpovědi. "Je to dost závažná událost. Prověřujeme všechny výpovědi, které se porovnávají mezi sebou i s objektivním stavem. Nyní se k tomu ale nebudeme vyjadřovat," řekla pracovnice inspekce.

Třicetiletý taxikář při nedělním konfliktu odzbrojil a zbil dvoučlennou hlídku strážníků. Muže, jenž předtím napadl mladou ženu, nakonec zastřelili státní policisté. Původní informace, že útočník na policisty střílel, vznikla podle pracovnice inspekce zřejmě kvůli "informačnímu šumu" na místě incidentu. Podobně se vyjádřil i náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz