Zpravodajství

Najděte s DNA své příbuzné

Najděte s DNA své příbuzné

Od středy máme jedinečnou možnost hledat pomocí DNA například své příbuzné po celé republice. Je pravda, že celý proces bude poněkud složitější. My se vám ho teď ale pokusíme přiblížit.


Budete muset navštívit webové stránky provozovatele České národní DNA databáze. Zažádat pomocí formuláře o vytvoření vašeho genetického kódu. Budou vám poslány zkumavky, a vy je zpět pošlete s vlastními slinami.

Poté bude vzorek DNA automaticky anonymně zařazen do databáze. Pouze majitel svého čárového kódu bude vědět, jak se do databáze přihlásit a jak v ní hledat.

Možností, jak si nechat prozkoumat svou DNA, je u nás v republice zatím omezený počet.

Podobné databáze fungují i ve světě. Asi ta největší je ve Spojených státech. Tam žije i spousta Čechů, kteří už teď o českou databázi projevují zájem.

Společnost, která Českou národní DNA databázi provozuje, tak uvažuje o tom, že by se v budoucnu s tou americkou propojila.

Vyšetření, kterým zjistíme svoji DNA, zprostředkovává společnost Genomac. Její ředitel Marek Minárik novinářům řekl, že testy genetického původu začali dělat před rokem. Z tisíců dat nyní začali sestavovat Českou národní genografickou DNA databázi.

"Velký zájem lidí o genetické testy pro určení původu nás vedl k založení banky pro uchování genetických informací. Lidé budou moci hledat genetické příbuzné na www.genograf.cz" upřesnil. Internetová stránka je přístupná jen registrovaným.

Své předky můžeme najít až o 50 nebo 60 generací zpět

"Podstatou této služby je vzájemné porovnání DNA profilů a vyhledávání společných genetických znaků, které určují příbuzenský vztah," vysvětlil Jan Zástěra z této společnosti. Uvedl, že při porovnání 12 znaků, z nichž se profil skládá, je 95 procentní šance najít předka o 50 až 60 generací zpět. Jedna generace se počítá na 25 let.

Se svými současníky se shodným genetickým profilem mohou také navázat kontakt prostřednictvím kontaktního centra. To funguje jako vnitřní mail, každý testovaný má přidělený kód a může pod tímto kódem oslovit lidi se stejným profilem. Záleží jen na nich, zda se mu ozvou, a je věcí obou, zda si navzájem také vymění adresu či telefon.

Zájem lidí o genetické testování roste

Minárik doplnil, že největší zájem o genetické testování měli obyvatelé Prahy a Brna, nejmenší byl na Karlovarsku a Vysočině. Pravděpodobnost, že člověk najde jednoho příbuzného se shodným profilem vyčíslil na 35 procent. Čtvrtina lidí najde tři příbuzné, pětina čtyři a každý desátý osm až deset. Tři procenta lidí mají šanci najít i více než 30 příbuzných.

Test si zatím nechalo udělat 5000 lidí. Podmínkou zařazení do databáze je souhlas s využitím výsledků, zatím ho daly 3000 lidí. Z jejich dat byla sestavena genetická mapa obyvatelstva České republiky. Podle předpokladu se ukázalo, že 40 procent Čechů má západoslovanský původ, čtvrtina románský, 11 procent jihoslovanský, desetina germánský, devět procent semitský a jedno procento jihokavkazský.

 

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz