Zpravodajství

Nemocnice bojují s nedostatkem krve

Nemocnice bojují s nedostatkem krve

Brno stejně jako některá jiná města České republiky se potýká s nedostatkem dárců krve. Situace by se dala označit až za krizovou. Fakultní nemocnice dokonce musí nakupovat krevní konzervy z jiných zařízení transfuzní služby. Dárce krve zoufale shání také například nemocnice v Olomouci.

Zdroj: TV Nova

Podle odborníků se rok co rok opakuje stejná situace. Většina dárců se v období léta rozjede po světě, studenti odjedou na prázdniny a právě mladá generace je nejžádanější skupinou dárců. Navíc krevní konzervy se nedají příliš dlouho uchovávat.

Je tedy potřeba mít větší počet dárců v databázi. A to je zřejmě jádro problému, protože na začátku května měla fakultní nemocnice necelých 10 tisíc aktivních dárců. To jsou necelá dvě procenta obyvatel spádové oblasti. Přitom za běžných okolností by to měla být minimálně čtyři procenta.

Optimální situace by byla, kdyby krev přišlo darovat šest a půl procenta populace. Momentálně je tedy situace velice kritická a poptávka je především po lidech, kteří mají skupinu RH negativní.

Dárci v Olomouci můžou získat zájezd

Zásoby krevní skupiny nula minus jsou v Olomouci v současné době dokonce na kritické hodnotě. A i když je dárcovství krve bezplatné, ten, kdo přijde darovat krev tento týden, může být "bohatší" o zájezd k moři.

Nula negativní - právě po této krevní skupině teď v olomoucké transfúzní stanici volají nejvíc.

"Dá se říct, že je to stav kritický. Je to krev, kterou lze použít univerzálně pro kohokoli," říká lékařka.

Dobrovolných dárců ale každým rokem ubývá, jejich základna postupně stárne. Speciálními akcemi chce proto stanice přilákat hlavně prvodárce.

Jeden zraněný může potřebovat i třicet dárců

Největší spotřeba krve bývá u pacientů po těžkých autonehodách.

"Nemocnice Olomouc soustřeďuje nejzávažnější případy z celého Olomouckého kraje," říká mluvčí nemocnice.

Není výjimkou, když zraněný člověk spotřebuje za jediný den krev až od třiceti dárců. Darovat krev může každý od 18 do 60 let. Ženy můžou k odběru třikrát, muži až čtyřikrát ročně.

Den dárců krve se slaví již třetím rokem

Den dárců krve se pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO) slavil poprvé před třemi lety 14. června 2004. Jako poděkování a oslavu všech dobrovolných dárců krve na celém světě jej společně s WHO organizují Mezinárodní federace Červeného kříže a červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnost transfuzního lékařství.

Miliony lidí vděčí za svůj život lidem, které nikdy nepotkali. Bohužel na další miliony se nedostane - téměř dvě třetiny krve určené k transplantaci jsou k dispozici pouhé pětině světového obyvatelstva.

Proto Den dárců krve pomáhá také rozšiřování a zkvalitňování dárcovství nejdražší tekutiny, zvláště v rozvojových zemích. Podporuje například rekonstrukce transfuzních stanic nebo nabádá vlády k zlepšování legislativy týkající kontroly darované krve. Po Velké Británii a Thajsku letos hostí Den dárců krve Kanada.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz