Zpravodajství

Vesecká ve sněmovně hájila výměnu státního zástupce

Tři hodiny včera večer zpovídali poslanci nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou. Ta se je snažila přesvědčit o tom, že v úplatkářské kauze Jiřího Čunka nevyměnila státního zástupce na politickou objednávku, jak jí z toho obviňuje opozice. Moc ale nepochodila. Vesecká se dostala do sporů zejména s ČSSD.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) oznámil, že zastupitelství chybu neudělalo, opozice a nově také někteří státní zástupci ale tvrdí opak.
Vesecká v úterý večer přišla na jednání sněmovního ústavně-právního výboru. Na své zasedání si ji ze stejného důvodu pozvali i členové senátního imunitního výboru.

"Zvolený postup je v souladu s právní úpravou," uvedl k jednání Nejvyššího státního zastupitelství ministr Pospíšil. K takovému závěru dospěl poté, co se seznámil s postupem brněnského zastupitelství a s analýzou svého náměstka pro justiční sekci Vladimíra Krále.

"Nejvyšší státní zastupitelství nemá oprávnění vstupovat do otevřených věcí," řekl jeden ze žalobců s tím, že větší nehoráznost za svoji dlouholetou praxi nezažil. Při správném výkladu zákona nelze toto rozhodnutí obhájit, dodal.

ČSSD a bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová nadále tvrdí, že Vesecká neměla právo do živé kauzy zasahovat, je prý zřejmé, že jednala pod politickým tlakem a porušila zákon o státním zastupitelství a trestní řád.

Jiří Paroubek považuje jmenování Vesecké za velkou chybu

Expremiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že považuje za jednu ze svých chyb, že v minulosti přistoupil na odvolání Benešové a na jmenování Vesecké na její místo. Nepovažuje také za příliš etické, že premiér Mirek Topolánek (ODS) údajně využívá rad a kontaktů exministra spravedlnosti Pavla Němce, který Veseckou do funkce navrhl.

Čunek je stíhán kvůli podezření, že jako vsetínský starosta dostal před pěti lety zhruba půlmilionový úplatek od majitele realitní společnosti H&B Real Petra Hurty za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Důkazem má být údajně i to, že 14. února 2002 uložil na svůj účet 497.000 korun. Realitní firma přitom v tentýž den vybrala ze svého účtu sumu o 2000 korun vyšší. Čunek i Hurta obvinění odmítají.

Vesecká tvrdí, že na Čunkově místě by odstoupila

Pokud by se Renata Vesecka ocitla ve stejné situaci jako Jiří Čunek, byla by členkou vlády a zároveň obviněna z trestního činu, okamžitě by odstoupila. Uvedla Vesecká.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) minulý pátek převedlo Čunkovu údajnou korupční kauzu z přerovského státního zastupitelství do Jihlavy. Odůvodnilo to procesními chybami. Ministerstvo spravedlnosti postup NSZ posvětilo, podle ČSSD, bývalé nejvyšší žalobkyně Marie Benešové i některých státních zástupců nemělo zastupitelství právo do živé kauzy zasahovat.

Jihlavu podle Vesecké NSZ zvolilo jako větší a zkušenější okresní státní zastupitelství na jihu Moravy. Jihomoravský kraj připadal v úvahu jako jediný, protože stížnost Čunkovy obhajoby směřovala i proti Krajskému státnímu zastupitelství v Ostravě, uvedla Vesecká. Převedení případu do Prahy, jak to obhajoba požadovala, by podle ní mohlo být označeno za účelové.

Policie nedávno obvinila několik lidí, kteří svědčili v Čunkův prospěch, z křivé výpovědi. Podle kriminalistů falešně svědčili o tom, že Čunek ve Vsetíně nemohl převzít půlmilionový úplatek, protože byl v té době jinde. Podle Čunka jde o zastrašování svědků.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz