Zpravodajství

Arbitráže nahrazují soudní spory, jsou rychlejší

Arbitráže nahrazují soudní spory, jsou rychlejší
Zdroj: TV Nova

V České republice roste počet peněžních ústavů, které neřeší spory s dlužníky u klasických soudů, ale volí raději rozhodčí řízení neboli arbitráž. Ta má podobu rychlého neformálního soudu, u jehož jednání nemusí být dlužník přítomen. Odpadá také možnost se proti verdiktu odvolat. Letos už bylo u nás tímto způsobem rozhodnuto na 11 tisíc případů.

Míša z Jihlavy nechce ukázat tvář z pochopitelného důvodu. Od banky si půjčila 150 tisíc korun na zařízení bytu, dluh ale nevrátila. "Vzala jsem si úvěr, jenže jsem neměla peníze na splácení," říká.

Takové případy běžně končí u soudu. Jenže v Česku přibývá peněžních ústavů, které své spory s dlužníky řeší stále častěji jinak - arbitráží. Klienti hned na začátku podepíší spolu se smlouvou o půjčce i takzvanou rozhodčí doložku - tedy souhlas s tím, že případný spor může rozhodnout arbitr.

"Naše společnost řeší spory jak soudní cestou, tak stále častěji rozhodčím řízením," říkají zástupci společnosti Home Credit.

U arbitráže to vypadá jako u méně formálního soudu, kde není přítomnost dlužníka nutná. Proti verdiktu navíc nebývá odvolání.

Dá se říct, že narůstá nebo přibývá ta tendence a to i z toho důvodu, že rozhodčí řízení je rychlejší proces než soudní proces," říká mluvčí Komerční banky Romana Ondrůšková.

Pro srovnání - u soudu mohou tahanice s dlužníkem trvat třeba dva roky.

V drtivé většině uspěje finanční ústav. Podle posledních informací dluží lidé v Česku peněžním ústavům přes 580 miliard korun. Odhady mluví o tom, že by v arbitrážích mohlo být do konce roku rozhodnuto rekordních 30 tisíc sporů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz