Zpravodajství

Arbitráže nahrazují soudní spory, jsou rychlejší

Arbitráže nahrazují soudní spory, jsou rychlejší
Zdroj: TV Nova

V České republice roste počet peněžních ústavů, které neřeší spory s dlužníky u klasických soudů, ale volí raději rozhodčí řízení neboli arbitráž. Ta má podobu rychlého neformálního soudu, u jehož jednání nemusí být dlužník přítomen. Odpadá také možnost se proti verdiktu odvolat. Letos už bylo u nás tímto způsobem rozhodnuto na 11 tisíc případů.

Míša z Jihlavy nechce ukázat tvář z pochopitelného důvodu. Od banky si půjčila 150 tisíc korun na zařízení bytu, dluh ale nevrátila. "Vzala jsem si úvěr, jenže jsem neměla peníze na splácení," říká.

Takové případy běžně končí u soudu. Jenže v Česku přibývá peněžních ústavů, které své spory s dlužníky řeší stále častěji jinak - arbitráží. Klienti hned na začátku podepíší spolu se smlouvou o půjčce i takzvanou rozhodčí doložku - tedy souhlas s tím, že případný spor může rozhodnout arbitr.

"Naše společnost řeší spory jak soudní cestou, tak stále častěji rozhodčím řízením," říkají zástupci společnosti Home Credit.

U arbitráže to vypadá jako u méně formálního soudu, kde není přítomnost dlužníka nutná. Proti verdiktu navíc nebývá odvolání.

Dá se říct, že narůstá nebo přibývá ta tendence a to i z toho důvodu, že rozhodčí řízení je rychlejší proces než soudní proces," říká mluvčí Komerční banky Romana Ondrůšková.

Pro srovnání - u soudu mohou tahanice s dlužníkem trvat třeba dva roky.

V drtivé většině uspěje finanční ústav. Podle posledních informací dluží lidé v Česku peněžním ústavům přes 580 miliard korun. Odhady mluví o tom, že by v arbitrážích mohlo být do konce roku rozhodnuto rekordních 30 tisíc sporů.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz