Zpravodajství

Střelba na Proseku: Poprava či adekvátní zákrok?

Střelba na Proseku: Poprava či adekvátní zákrok?

Městští policisté, kteří byli aktéry nedělního incidentu na pražském Proseku, dnes promluvili - a to exkluzivně pro naši televizi. Tvrdí, že se s údajně napadenou ženou ani s mladíkem, který tam byl zastřelen, neznali. Jakékoli vztahy mezi jednotlivými aktéry policie popírá. Tím reaguje na informace o tom, že motivem mohl být milostný trojúhelník mezi ženou, mrtvým mladíkem a jedním z městských policistů, který na místě zasahoval.

Mladý muž napadl ženu, zbil a odzbrojil zasahující městské strážníky a střílel na policisty, kteří na místo přijeli. Tak zní původní policejní verze. Jenže nedlouho nato v ní policie přiznává první trhlinu.

Na policisty prý vůbec nestřílel

"Z odcizené zbraně pachatel ani jednou nevystřelil," říká policejní mluvčí Tomáš Hulan. Vyšetřování prý ukázalo, že výstřel pocházel ze zbraně jednoho z policistů, který patrně vůz poškodil, když střílel ještě z auta, uvedl mluvčí Ladislav Bernášek.

Kamarádi zastřeleného Pavla Vopěnky, taxikáře a hokejbalisty, zpochybňují i další informace. Na celou tragédii reagovali v diskusi také na stránkách Nova.cz (více zde).

 

Zdroj: TV Nova

 

"Že by šel z baráku a šel jen tak někoho napadnout, to je blbost," říká jeden z kamarádů. 

Žena byla prý expřítelkyně zastřeleného

Objevují se i informace, že údajně napadená žena byla Pavlova bývalá přítelkyně. Prý mu měla dlužit zhruba 100 tisíc korun.

"Ta ženská byla skutečně Pavlova bejvalá. Ten policista byl její současnej," expresivně popisuje další kamarád.

Zasahující městští strážníci dnes dostali od vedení svolení odpovědět nám na tři dohodnuté otázky. Jakýkoli trojúhelník vztahů odmítli.

Řada otázek přesto zůstává nezodpovězená. Kdo je údajně napadená žena? Opravdu se s Pavlem Vopěnkou neznala? Proč by měl nikdy netrestaný a podle všech známých příjemný mladík za bílého dne kousek od domova napadnout neznámou ženu? Proč ho policisté zastřelili, když on na ně nestřílel?

Alespoň na poslední otázku by měla odpovědět Inspekce ministra vnitra. Výsledky by mohla oznámit do měsíce.

Policie chce měnit pouzdra na pistole

S překvapivou zprávou přišla Městská policie v úterý. Na základě nedělní události, kdy útočník bez problému odcizil strážníkovi zbraň, chce vyměnit všechna pouzdra na pistole. Strážníci pražské městské policie jinak mají pravidelná přezkoušení z fyzické přípravy a střeleb jako státní policie.

Sebeobranu cvičí jednou měsíčně. Školí je instruktoři, kteří se věnují například karate a judu. Rovněž policisté mají výcvik v použití donucovacích prostředků zhruba desetkrát do roka.

Školení má předejít podobným tragédiím

Jednou měsíčně se strážníci při výcviku sebeobrany učí zvládat modelové situace, do kterých se mohou na ulici dostat. Procvičují sebeobranu beze zbraně i s použitím tonfy - obušku s kolmou rukojetí. Trénují rovněž takové zneškodnění pachatele, aby pokud možno co nejvíce šetřili zdraví své i jeho.

Střelby strážníci absolvují dvakrát ročně. Při nich vystřílejí 50 nábojů. Každé tři roky musí strážník také získat osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz