Zpravodajství

ČSSD hrozí hlasováním o nedůvěře vlády

ČSSD hrozí hlasováním o nedůvěře vlády
Zdroj: TV Nova

Sociálním demokratům už došla trpělivost v případu Jiřího Čunka. Znovu hrozí, že pokud koalice v pátek zablokuje mimořádnou schůzi sněmovny o kauze lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka, vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. O tomto kroku mluvili už minulý týden, když se objevila informace o změně žalobce v Čunkově případu.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) očekává, že pokud na hlasování o nedůvěře opravdu, tak ho kabinet vyhraje.

Socialisté již nyní mohou počítat s podporou komunistických poslanců. Řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté podle něj budou hlasovat pro vyslovení nedůvěry, a to i tehdy, když si ČSSD nezajistí podporu dvou svých bývalých poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky, popřípadě některých poslanců vládních stran.

Koalice návrh programu nepodpoří

"Je to velmi pravděpodobné, ba blíží se to jistotě," řekl ve čtvrtek předseda ČSSD Jiří Paroubek. O nedůvěře kabinetu by se podle něj mohlo hlasovat příští týden.

Vládní kluby už daly najevo, že program páteční schůze nepodpoří, debata o trestním stíhání člena vlády podle nich na parlamentní půdu nepatří.

Na dotaz, zda má ČSSD zajištěnou většinu pro vyslovení nedůvěry Topolánkovu kabinetu, Paroubek odpověděl, že politika není jenom věcí počtů, ale také morálky.

Veřejnost se podle něj musí dovědět, že je tu někdo, kdo morálku ctí. Tento problém by nenastal, kdyby Čunek sám odešel nebo kdyby ho premiér odvolal, dodal šéf nejsilnější opoziční strany.

Předseda klubu ČSSD Michal Hašek ale naznačil, že by se mohla konat politická jednání, která by návrhu ČSSD zjednala podporu. Na jednání ale nebude mnoho času, protože návrh na hlasování o nedůvěře, podají sociální demokraté v pátek bezprostředně po zablokování mimořádné schůze. Předseda sněmovny ho musí na pořad jednání zařadit neprodleně, dodal.

O nedůvěře kabinetu by se mohlo hlasovat zřejmě v úterý. "Pokud bude hlasování o nedůvěře vlády, tak prostě nezbude nic jiného než ho vyhrát, že?" řekl Topolánek.

Čunka informace nepřekvapila

Čunka přesto jednání ČSSD nijak nepřekvapilo. Opozice má na takové "kopnutí do kotníku" právo, ať už má k tomu jakýkoliv důvod. Vicepremiér se podle svých slov neobává, že by zapříčinil pád vlády. "Kdybych se obával, už bych tady nebyl," uvedl. Nemá strach ani z toho, že by koalice při klíčovém hlasování nebyla jednotná.

ČSSD má ve sněmovně dost sil na to, aby hlasování o nedůvěře vyvolala, zdaleka ale nemůže sama vládě nedůvěru vyslovit. K tomu je třeba získat ve dvousetčlenné dolní komoře aspoň 101 hlasů, ale ČSSD jich má jen 72. I kdyby pro nedůvěru hlasovalo také 26 komunistů a dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka, stále by k pádu vlády chyběl aspoň jeden hlas, který by musel přijít z koaličního tábora.

Pohanka navíc řekl, že by pro návrh ČSSD nehlasoval. "Domnívám se, že toto není situace, kdy by měla být vyslovena nedůvěra vládě," uvedl.

Zelení vládu podpoří 

Poslanci Strany zelených vládu podpoří, řekla předsedkyně jejich poslaneckého klubu Kateřina Jacques. Podle ní vláda nesmí a nemůže vysvětlovat kroky Nejvyššího státního zastupitelství a nejvyšší státní zástupkyně v kauze místopředsedy Čunka.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz