Zpravodajství

Ministerstva si přehazují odtajnění spisu Diag Human

V kauze Diag Human, ve které se vede dlouhý spor o zmařený obchod s krevní plazmou, se schyluje k dalšímu problému. Obě strany sporu - stát i soukromou firmu - až doteď vázala mlčenlivost, kterou ale vláda v pondělí zrušila. Stát by tedy měl spis odtajnit. Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových by to podle zákona měl nařídit ministr financí. Jenže ten to odmítá s tím, že jde o věc resortu zdravotnictví.

Obě strany se shodly na návrhu smlouvy o zrušení mlčenlivosti. Schválila ji také vláda.

Stát by teď měl dokumenty ke sporu s Diag Human zveřejnit. Zatím to ale vázne.

"Ministerstvo zdravotnictví nemá žádný důvod tajit dokumenty... Ale všechny ty dokumenty jsou na úřadu pro zastupování státu," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Úřad ale říká, že se ho zrušení mlčenlivosti zatím netýká. Tvrdí, že to vyplývá přímo ze zákona.

"Úřad prozatím žádné dokumenty, které se týkají případu Diag Human, bez přímého pokynu pana ministra zdravotnictví zveřejňovat nebude," říká mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Ministr zdravotnictví dnes podepsal dopis určený řediteli úřadu, ve kterém žádá o to, aby poskytl informace," dodává Cikrt.

Pokud ale úřad po obdržení dopisu informace zveřejní, poruší podle právníků zákon. Mlčenlivosti ho totiž může zbavit pouze ministr financí a ne zdravotnictví.

"Ze zákona vyplývá, že by ředitel úřadu měl počkat na souhlas daný ministrem financí," říká Vladimír Balaš.

"Souhlas ministra zdravotnictví považuji za potřebný, ale jako podmínku vidím vyjádření ministerstva financí a na to bych také počkala. Jinak by se jednalo o porušení zákona," říká právnička Dagmar Raupachová.

Jak úředníci zmatek vyřeší, zatím není jasné. Faktem ale je, že druhý účastník sporu, společnost Diag Human, už začíná být netrpělivá.

Státu nebrání nic, aby veřejnost informoval, protože i zákonná mlčenlivost úřadu je závislá jen na rozhodnutí ministerstva.

Spor o miliardy korun za údajně zmařený obchod s krevní plazmou se táhne mnoho let. Jeho závěrečné kolo by mělo začít zhruba do šesti týdnů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz